Popularyzacja nauki to bardzo korzystne zjawisko społeczne. Przedstawiamy przegląd dziesięciu najlepszych kanałów na polskim YouTube o technologii i nauce.

Popularyzacja nauki w Polsce – YouTube pozwala na wiele!

Dzięki nieprawdopodobnym możliwościom przekazu YouTube odnosi ogromne sukcesy, jeśli chodzi o gromadzenie widowni z wielu grup wiekowych. Każdy internauta może dowiedzieć się więcej na temat otaczającego świata, niezależnie od dziedziny. Znajdziemy tu informacje na wszystkie tematy, od psychologii, przez fizykę, astronomię i geografię, aż po matematykę. W Polsce funkcjonuje wielu twórców, którzy mają zdecydowany wkład w popularyzację nauki wśród przeróżnych grup. W przeglądzie skupimy się zarówno na pojedynczych twórcach, jak i dużych kanałach tworzonych przez wiele osób.

Przegląd dotyczy jedynie polskich kanałów o nauce i technologii, ale jeśli artykuł spotka się z pozytywnym odbiorem, przygotujemy także listę najlepszych kanałów anglojęzycznych. To właśnie język angielski jest współcześnie określany językiem nauki, dlatego taka lista mogłaby być znacznie bardziej zasobna.

Przy przygotowaniu przeglądu skupiliśmy się przede wszystkim na wiarygodności prezentowanych treści, dopiero potem bierzemy pod uwagę aspekt techniczny. Jest on jednak niezwykle ważny – nie zapominajmy o tym. Lista ma charakter subiektywny, a jej kolejność jest przypadkowa.

Astrofaza – kanał o tematyce astronomicznej

Astrofaza to kanał, który prowadzony jest na najwyższym poziomie technicznym. Jakość animacji, podobnie jak cała oprawa graficzna, doskonale wpasowuje się w poruszane zagadnienia. Przedmiotem Astrofazy są zagadnienia astronomiczne – od ciekawostek po bardziej praktyczne informacje. Wszelkie bieżące wydarzenia dotyczące kosmosu, streamy z ważnych momentów takich jak start nowych rakiet SpaceX i interesujące dane – to wszystko znajduje się na tym kanale. Dziś Astrofaza ma prawie 400 tysięcy subskrypcji. Pokazuje to, że Polacy są zafascynowani kosmosem i zdecydowanie chcą go odkrywać.

Inspirujący materiał na temat czarnych dziur

SciFun – wielotematyczny kanał o poznawaniu świata

Największą popularnością na kanale SciFun cieszą się filmy o „obalaniu” teorii płaskiej ziemi. To jednak wierzchołek góry lodowej – twórca kanału przygotowuje wiele merytorycznych i ciekawych materiałów o różnej tematyce. Najczęściej dotyczą one dosyć prostych, ale nieoczywistych zagadnień, które powinny interesować każdego z nas. Przykładem może być ostatnia seria z mikroskopem badawczym. Kanał przez lata swojej działalności zdobył ogromną popularność, dziś jest to ponad milion subskrybentów, a wskaźnik przyrostów zaczął ostatnio szybować w górę.

Ostatnia część „wojny” z płaskoziemcami

Uwaga! Naukowy Bełkot – kolejny kanał o różnorodnej tematyce

Kanał Uwaga! Naukowy Bełkot to prawdziwa skarbnica wiedzy o przeróżnych sprawach. Znajdziemy tu szeroki zakres tematów – od skomplikowanych zagadnień biologicznych powiązanych z organizmem człowieka po kwestie 5G i przeglądy najważniejszych naukowców oraz odkryć. Bogactwo tematyczne sprawia, że kanał Uwaga! Naukowy Bełkot zdobył na chwilę obecną prawie 550 tysięcy subskrypcji. Filmy takie jak Autyzm – piękniejszy umysł stanowią kwintesencję popularyzacji nauki i poprawy świadomości społecznej o pewnych zjawiskach.

Niezwykły materiał na temat autyzmu

Arlena Witt – zagadnienia językowe na polskim YouTube

Język angielski nieustanne pozostaje popularnym tematem. Kanał Arleny Witt zdobył ponad 500 tysięcy subskrypcji. Znajdziemy tam wiele różnych treści, które dotyczą skomplikowanej relacji pomiędzy językiem angielskim a polskim. Zapoznanie się z treścią kanału to świetna droga do poprawy swojego stanu wiedzy na temat tego języka i okazja do konfrontacji naszych umiejętności z realiami. Na kanale zawarte są także filmy, które rozwiewają wątpliwości co do wymowy pewnych słów.

Kilka zagadnień związanych z nauką języka

Kasia Gandor – wiele tematów, szczególnie tych dotyczących społeczeństwa

Na kanale Kasi Gandor znajduje się wiele merytorycznych materiałów, które dotyczą przede wszystkim bieżących problemów. Autorka poświęca czas na omawianie aspektów ekologicznego życia, tragicznej sytuacji z wodą na świecie, a także na inne interesujące tematy. Na kanale znajdziemy także całą serię poświęconą koronawirusowi, od obalania teorii po rozmowy z osobami, które miały do czynienia z pandemią na pierwszym froncie. Kanał prężnie się rozwija, w tym momencie ma ponad 200 tysięcy subskrypcji.

Bardzo ważny materiał na temat sytuacji z wodą w Polsce

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS – kanał, blog, projekt o charakterze psychologicznym

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS jest kanałem o tematyce stricte psychologicznej. To jednak tak obszerny temat, że może zainteresować sporą część internautów. Na kanale występuje wiele wykwalifikowanych postaci. Jeśli chcemy zapoznać się z jakimś psychologicznym zagadnieniem, jest duża szansa, że zostało ono poruszone właśnie w Strefie Psyche. Spora część materiałów dotyczy współczesnych problemów, trudów funkcjonowania w społeczeństwie, a także zagadnień z dziedziny seksuologii. Projekt Strefa Psyche jest sygnowany przez Uniwersytet SWPS, a autorzy materiałów są związani z psychologią i naukami pokrewnymi.

Kilka ciekawych zagadnień z pogranicza neurologii, biologii i psychologii

Na Gałęzi – sztuka filmowa na polskim YouTube

Na Gałęzi to kanał, który dotyczy tematyki filmowej i zawiera recenzje zarówno starszych, jak i nowszych dzieł kinematografii. Autor prezentuje niezwykle profesjonalne podejście. Na Gałęzi nie tylko omawia i dogłębnie analizuje sceny, dialogi i cały artystyczny wkład w dzieła filmowe, ale też wnosi nowe spojrzenie na popularne tytuły od strony technicznej. To zdecydowanie dobra propozycja dla osób, które chcą zacząć myśleć jak twórca. W pewnym sensie kanał umożliwia nauczenie się, czym jest sztuka wizualna i jak ją postrzegać.

Warto obejrzeć ten materiał, jeśli chcemy przyjrzeć się filmowi „Skazani na Shawshank” od strony kamery

Nauka To Lubię – kanał popularnonaukowy o bardzo szerokiej tematyce

Nauka To Lubię jest kanałem stworzonym przez Tomasza Rożka, którego część osób może kojarzyć z programów „Sonda 2” na TVP i „Pytania z kosmosu” w Programie Trzecim Polskiego Radia. Autor jest doktorem nauk specjalizującym się w fizyce jądrowej. Jego kanał skupia się na wielu zagadnieniach i jest doskonałą propozycją dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś o technologii. Podejście Nauka To Lubię jest dosyć nieszablonowe – materiały prezentują zarówno dużo historii, jak i spojrzenie w przyszłość oraz przyglądnięcie się temu, co jest teraz. W dobie koronawirusa na kanale zaczęło pojawiać się dużo filmów na temat pandemii.

Materiał o kleszczach, który szczególnie warto obejrzeć w lecie

Polimaty – jeden z pierwszych kanałów popularnonaukowych na polskim YouTube

Radosław Kotarski prowadzący Polimaty zyskał przez lata miano celebryty. Jego pomysł opowiadania o bardzo szerokich zagadnieniach w ciekawe i profesjonalny sposób rozwijał się przez wiele lat. Dziś Polimaty prezentują bardzo wysoki poziom, jeśli chodzi o meteorytykę. Sam autor pisze także książki, które sprzedają się w rekordowych nakładach. To między innymi dzięki niemu działa wydawnictwo dla celebrytów – Altenberg. Polimaty w tym momencie mają prawie 700 tysięcy subskrypcji, a bogactwo tematyczne jest imponujące. Znajdziemy tu wszystko – od zagadnień związanych ze sztuką, po zjawiska społeczne i kwestie historyczne, szczególnie te związane z historią naszego kraju.

Film, który powinien zobaczyć każdy, kto często popełnia błędy językowe

KhanAcademyPoPolsku – na koniec zostawiliśmy prawdziwą bazę wiedzy na każdy temat!

KhanAcademy to nie do końca zwykły kanał na YouTube. To prawdziwa baza wiedzy, która zawiera informacje przydatne dla uczniów, studentów i każdego, kto chce się dowiedzieć czegoś ciekawego. Hasłem organizacji jest „zapewnić wysokiej jakości edukację każdemu i wszędzie”. KhanAcademy porównywane jest do Wikipedii w wersji wideo. Jeśli chcemy poznać skomplikowane zagadnienia z każdego tematu – od biologii mózgu po wzory matematyczne – KhanAcademy to odpowiednie miejsce. Nie wszystkie treści są jednak dostępne w naszym języku, za to angielska baza danych jest naprawdę imponująca.

Film o inicjatywach Khan Academy

10 najlepszych kanałów o nauce i technologii na polskim YouTube – podsumowanie

Nauka i technologia to popularne tematy w Polsce. Nasze społeczeństwo pragnie się rozwijać i odkrywać nowe rzeczy, a twórcy zdecydowanie to wspierają. Wyżej wymienione kanały to jedynie wierzchołek góry lodowej. Trzeba pamiętać np. o kanale historycznym – Historia bez cenzury, ciekawym kanale dotyczącym szeroko pojętej nauki – emce□, ale też o wielu innych twórcach, którzy dokładają swoje trzy grosze do obrazu nauki w Polsce.

Funkcjonuje także wiele kanałów podróżniczych. Często są to twórcy, którzy osobiście wybierają się w dane miejsce, bez zasobów i bez planu – autostopem, samolotem, autobusem. Bogactwo polskiego YouTube skupia się właśnie wokół takich jednostek – z wizją, pasją i wolą do uczenia innych osób czegoś ciekawego. Na naszym YouTube występuje także wiele kanałów, które omawiają różne podejścia filozoficzne, zahaczając o psychologię i socjologię – Człowiek Absurdalny, Wojna Idei, Śmiem Wątpić, Everyday Hero i wiele innych. Ilość interesującego materiału dostępna na polskim YouTube jest naprawdę imponująca. Znajdziemy filmy wysokiej jakości o każdej tematyce – od wiary, przez nowoczesne samochody, podróże, po zagadnienia związane z życiem i śmiercią gwiazd.