Steam Link, czyli aplikacja Valva umożliwiająca strumieniowanie gier z komputerów PC na urządzenia mobilne, niedawno zadebiutowała na smartfonach z Androidem. Miała się ona również pojawić na urządzenia z systemem iOS, jednak Apple usunęło aplikację z App Store. Teraz okazuje się, że Steam Link może wrócić na iPhone’y, iPady oraz Apple TV. Jednak Valve musi wcześniej dokonać kilka zmian.

Według wcześniejszych doniesień aplikacja Steam Link została usunięta z App Store ze względu na naruszanie wytycznych dla aplikacji i powstałym w związku z tym konflikcie interesów. Niektórzy zaczęli nawet spekulować, że firma z Cupertino planuje wypuścić własną platformę do strumieniowania gier i dlatego pozbyła się aplikacji Valve. Również same gry ze Steama mogłyby być zbyt dużą konkurencją dla pozycji mobilnych. Jednak nic bardziej mylnego.

Apple współpracuje z Valve nad powrotem Steam Link do sklepu z aplikacjami

Phil Schiller, który odpowiada za marketing Apple, powiedział że jego firma chce, żeby Steam Link pojawił się w App Store:

Dbamy o to, aby wspaniałe gry były dostępne dla wszystkich naszych użytkowników w App Store. Bardzo chcielibyśmy, aby gry i usługi Valve były na iOS oraz Apple TV.

Dowiedzieliśmy się również, że Apple aktywnie współpracuje z Valve nad rozwiązaniem powstałego konfliktu interesu. Dalsza część wypowiedzi odnosi się do przyczyny usunięcie Steam Link z App Store:

Niestety, zespół recenzentów stwierdził, że aplikacja Valve przesłana w obecnej wersji narusza szereg zasad dotyczących treści generowanych przez użytkowników, zakupów w aplikacji, kodów zawartości itp. Omówiliśmy te problemy z Valve i będziemy kontynuować pracę, aby umożliwić korzystanie ze Steama na urządzeniach z systemem iOS i Apple TV w sposób zgodny z wytycznymi sklepu.

Oznacza to, że Steam Link będzie dostępne na urządzeniach Apple, o ile programiści Apple przeprojektują swoją aplikację. Najważniejsze w tym przypadku jest to, że Apple nie odwraca się plecami od Valve. Jest to również dobry krok marketingowy, ponieważ teraz posiadacze iPhone’ów nie mogą zarzucić Apple, że odcina ich od technologi strumieniowania gier.

Źródło: BGR

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.