Przyszły rok będzie rewolucyjny dla rynku urządzeń mobilnych. Operatorzy z całego świata zaczną masowo uruchamiać kolejne sieci 5G, co napędzi sprzedaż nowych smartfonów i tabletów. Wśród nich będzie również nowy iPad, który oprócz modemu 5G zostanie wyposażony również w składany ekran. Czy Apple jest gotowe na tak dużą rewolucję w swoim portfolio?

Apple ma dość swobodne podejście do nowych rozwiązań. Szefostwo z Cupertino nie naciska na szybkie wdrażanie wszelkiego typu nowinek. Tim Cook spokojnie czekał z wprowadzeniem do iPhone’ów wyświetlaczy OLED, które zadebiutowały wraz z premierą iPhone X. Podobnie jest z nowymi standardami komunikacji bezprzewodowej. LTE zawitało do produktów Apple z mniej więcej rocznym opóźnieniem w porównaniu z urządzeniami z Androidem. Tak samo będzie z 5G, które pojawi się w iPhone’ach dopiero w 2020 roku. Jednak nikt do tej pory nie spodziewał się, że równie szybko Apple zdecyduje się na wprowadzenie na rynek składanych wyświetlaczy. Przy czym pierwszym “składakiem” z logiem nadgryzionego jabłka nie będzie iPhone, a przyszłoroczny iPad.

iPad składany

Składany iPad ma oferować przekątną ekranu zbliżoną do MacBook’a

Informacje dotyczące składanego iPada pochodzą od analityka Jeffa Lina z IHS Markit. Wniosek ten został wysunięty na podstawie analizy łańcucha zamówień. Wszystko wskazuje na to, że Apple pracuje już nad składanym tabletem. Całkiem możliwe, że ujrzymy go już w przyszłym roku. Jednak nie wiadomo jeszcze, czy będzie to równoznaczne z masową produkcją nowego urządzenia. Ze strony Apple jest to bardzo interesujące posunięcie, ponieważ do tej pory inżynierowie z Cupertino krytykowali konstrukcję składanego Galaxy Fold. Dlatego też trudno jest teraz spekulować jak będzie wyglądać nowy iPad. Czy będziemy mieli do czynienia z konstrukcją zbliżoną do składanych smartfonów Samsunga i Huawei? A może Apple zdecyduje się na dwa oddzielne ekrany i ich wspólne działanie w jednym urządzeniu?

Nie zdziwiłbym się, gdyby wizjonerzy Apple będą chcieli przekonać nas do tego, że nowy iPad może na co dzień zastąpić laptopa. W końcu Tim Cook już raz wysnuł taką tezę względem iPada Pro. Z kolei składany tablet z modemem 5G znajdzie jeszcze więcej zastosowań. Szybka sieć na pewno zrekompensuje mniejszą wydajność mobilnego procesora. W dobie wszechobecnego streamingu i aplikacji działających w chmurze, moc obliczeniowa urządzenia przestaje mieć znaczenie. Z kolei składany ekran może sprawić, że 13-calowy iPad będzie dużo łatwiejszy w przenoszeniu niż lekki MacBook Air.

Źródło: Economic Daily News, 9to5mac

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.