Już wiemy, o co tak naprawdę chodzi w wojnie patentowej pomiędzy Apple i Qualcommem. Jeśli ktoś myślał, że jest to zwykłe rzucanie sobie kłód pod nogi, to był w błędzie. Qualcomm doszukał się takiego naruszenia swoich patentów, że Apple musiało wycofać ze sprzedaży niektóre iPhone’y z modemami Intela. Teraz, po niewielkiej modyfikacji sprzętowej, wróciły one do sklepów. Apple wymieniło modemy LTE Intela na układy Qualcomma.

Świat nowych technologi wygląda tak, że rządzi na nim ten, kto ma najwięcej patentów. Dlatego w wielu branżach własność intelektualna jest cenniejsza od sprawnych fabryk. Dotyczy to również rynku smartfonów oraz chipsetów dla urządzeń mobilnych. Qualcomm utrzymuje się nie tylko ze sprzedaży produkowanych przez siebie układów, ale również z opłat licencyjnych. Jeszcze kilka lat temu jednym z największych partnerów Qualcomma było właśnie Apple. Wszystko zmieniło się wraz z premierą iPhone 7, który był pierwszym modelem z modemem Intela. Z kolei Qualcomm zaczął dopatrywać się naruszeń rozwiązań technicznych chronionych prawem patentowym. Niemiecki sąd uznał, że wszystkie iPhone’y 7 i 8 z modemami Intela naruszają patent Qualcomma i nakazał wycofanie ich ze sprzedaży.

iPhone 7 i 8 wróciły do sprzedaży w Niemczech, ale mają już modemy Qualcomma

Qualcomm oskarżył Apple o naruszenie patentu opisującego mechanizm zmniejszający zapotrzebowanie na energię elektryczną. Chodzi tutaj o rozwiązanie dobierające napięcie zasilania wzmacniaczy mocy na podstawie obwiedni sygnału radiowego. Początkowo zastanawiałem się, czy Apple ominie zakaz niemieckiego sądu za pomocą aktualizacji oprogramowania. Zmiana firmware modemu LTE mogłaby wyłączyć opatentowaną funkcję. Jednak gigant z Cupertino stwierdził, że nie ma innego wyjścia i po prostu wymienił modemy w wycofanych ze sprzedaży iPhone’ach. Ciekawe czy zachęcony zwycięstwem w Niemczech Qualcomm zdecyduje się na wojnę patentową z Apple w innych krajach. Dla kalifornijskiego producenta układów mobilnych jest to podwójne zwycięstwo. Nie dość, że Apple poniosło koszty związane z przeróbką iPhone’ów, to jeszcze musiało kupić modemy Qualcomma.

Źródło: Reuters

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.