Apple postanowiło w tym roku ulepszyć coś, co znamy już od dawna. Chodzi o ładowanie indukcyjne, które niektórym użytkownikom przysparza niemałe problemy. Rozwiązaniem ma być nowa ładowarka MagSafe, która przykleja się nie tylko do nowego iPhone 12, ale również nowych Samsungów.

Ładowanie indukcyjne jest z pozoru prostym i wygodnym sposobem na podładowanie smartfona w trakcie dnia. Jednak w praktyce wielu użytkowników ma problem z właściwym umiejscowieniem smartfona na ładowarce. Jego błędne położenie może skutkować zarówno nieuruchomieniem procesu ładowania, jak i spadkiem jego efektywności.

iPhone 12 MagSafe

Problem ten rozwiązuje nowa ładowarka Apple MagSafe oraz nowy moduł ładowania bezprzewodowego, w który są wyposażone wszystkie modele z serii iPhone 12. Chodzi tutaj głównie o pierścień magnesów, który “magicznie” przyciąga i pozycjonuje ładowarkę.

MagSafe jest kompatybilne z produktami konkurencji

Apple przyzwyczaiło nas już do tego, że tworzy hermetyczny ekosystem oraz kompatybilne z nim akcesoria. Jednak w przypadku ładowania bezprzewodowego gigant z Cupertino nie zdecydował się na wynajdowanie koła od początku. Dlatego też wszystkie iPhone’y (poczynając od iPhone 8 i X) obsługują standard bezprzewodowego ładowania Qi. Dlatego też fakt, że nowa ładowarka Apple MagSafe jest w stanie naładować smartfony konkurencji, nie powinien nikogo dziwić. Jednak “problem” polega na tym, że w przypadku niektórych urządzeń działa również “magiczne” przyczepianie.

Początkowe plotki sugerowały, że Apple zastosuje specjalne magnesy jedynie w iPhone 12. Z kolei w kompatybilnej z nim ładowarce znajdą się odpowiednie blaszki, które rozwiążą problem prawidłowego umieszczania smartfona. Jednak proste doświadczenia pokazały, że ładowarka MagSafe również posiada magnesy, dzięki którym przyczepia się do urządzeń konkurencji. Dziennikarze z MacWorld pokazali, że ładowarka MagSafe przyczepia się nawet do lodówki…

A tak na poważnie, to nowa ładowarka Apple przyczepia się i ładuje m.in. następujące smartfony: Samsung Galaxy Note 20 Ultra, Galaxy Fold 2, Galaxy S10+, Google Pixel 4 XL oraz LG Velvet. Co ciekawe MagSafe przyciąga się również do obudowy Pixela 5, ale już go nie ładuje. Z kolei w przypadku starszych iPhone’ów (m.in. iPhone SE i 11) bezprzewodowe ładowanie również działa.

Jeżeli chcielibyście skorzystać z ładowarki MagSafe, a nie dysponujecie nowym iPhone 12, to mam dla Was małe ostrzeżenie. Należy pamiętać o tym, że projektanci Apple zapewnili odpowiednią siłę przyciągania poprzez zastosowanie magnesów zarówno w smartfonie, jak i ładowarce. W przypadku innych urządzeń siła ta będzie mniejsza. Do tego osłabia ją dodatkowe etui. Dlatego też przed kupnem ładowarki MagSafe dobrze by było, żebyście sami sprawdzili, jak współpracuje ona z Waszym urządzeniem.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.