Szybkie ładowanie w nowych iPhone’ach jest dość kontrowersyjną kwestią. Najpierw Apple podpadło swoim klientom tym, że do tegorocznych iPhone’ów nie jest dołączana w standardzie ładowarka wspierająca szybkie ładowanie. Trzeba ją oczywiście dokupić osobno. Później okazało się, że bezprzewodowe ładowanie jest wolne i Apple nie zdecydował na skorzystanie z całego potencjału standardu Qi. Na szczęście ten drugi problem rozwiązuje najnowsza aktualizacja do iOS 11.2.

Wszystkie tegoroczne flagowce Apple, czyli iPhone 8, iPhone 8 Plus oraz iPhone X, wspierają nowe rozwiązania związane z ładowaniem smartfona. Pierwszym z nich jest obsługa szybkiego ładowania zgodna ze standardem USB-PD (USB Power Delivery), którego pełen potencjał uzyskuje się po podłączeniu ładowarki o mocy 29 W. Drugim rozwiązaniem jest wprowadzenie bezprzewodowego ładowania za pomocą standardu Qi. Na szczęście Apple nie zastosowało w obu przypadkach swoich autorskich rozwiązań, więc bez problemu znajdziemy ładowarki pochodzące do zewnętrznych dostawców, które będą kompatybilne z nowych iPhone’ami. Jednak Apple zaimplementowało standard Qi w wersji wspierającej ładowanie tylko z mocą 5 W. Potwierdziły to również testy przeprowadzone z iPhone 8, który na bezprzewodowej ładowarce o mocy 7,5 W ładował się tak samo długo, jak przy użyciu konwencjonalnej ładowarki 5 W (czyli 5 V i 1 A).

iPhone 8 fast charging
Porównanie prędkości ładowania iPhone 8 przy zastosowaniu różnych ładowarek (źródło: AppleInsider).

Aktualizacja iOS 11.2 odblokowuje bezprzewodowe ładowanie Qi o mocy 7,5 W.

Nie jest to jeszcze szczyt możliwości dostępnej dzisiaj technologii szybkiego ładowania, ale przynajmniej Apple zrezygnował ze sztucznego ograniczania użytych przez siebie komponentów. Standard Qi w wersji 1.2 oferuje ładowanie o mocy 15 W, co zostało zastosowane przez Samsunga już w Galaxy S7. Informacja o tym, że nowy iOS przyspieszył bezprzewodowe ładowanie w iPhone’ach, pochodzi od firmy RAVpower, która zajmuje się produkcją urządzeń ładujących sprzęt mobilny. Testy przeprowadzone przez ekipę MacRumors potwierdziły tę informację. Nowy iPhone X został naładowany przy pomocy ładowarki Qi 7,5 W z 46% do 66% w ciągu 30 minut. Natomiast ten sam egzemplarz ładował się od 46% do 60% dłużej niż 30 minut przy użyciu słabszej ładowarki Qi. Zatem, jeżeli szukacie bezprzewodowej ładowarki do iPhone 8, 8 Plus lub nowego X’a, to wybierzcie taką, która oferuje moc 7,5 W.

Źródło: MacRumors

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.