Najważniejsze premiery smartfonów w tym roku mamy już za sobą. Teraz wszyscy spoglądają w stronę przyszłorocznych modeli, które będą wyposażone w nowe chipsety. Pierwsze flagowce zostaną oczywiście zaprezentowane na targach MWC w Barcelonie, które odbędą się pod koniec lutego przyszłego roku. Jednak jeszcze w tym roku poznamy szczegóły na temat procesorów, które będą je napędzać. Samsung właśnie podał szczegóły na temat swojego chipsetu, którym jest Exynos 9810.

Większość flagowców, które zobaczymy w przyszłym roku będą napędzane przez układ Qualcomma, którym jest Snapdragon 845. Jego oficjalna premiera odbędzie się na początku grudnia. Jednak Samsung od kilku lat stosuje w swoich smartfonach dywersyfikację chipsetów. Nowe flagowce z serii Galaxy S oraz Galaxy Note przeznaczone na Chiny, oraz Stany Zjednoczone wyposażone są w SoC Qualcomm Snapdragon, natomiast modele europejskie posiadają układy Exynos produkcji Samsunga. W ten sposób Samsung jest w stanie szybko wyprodukować dużą liczbę nowych flagowców i dostarczyć je na wszystkie rynki. Już pojawiły się plotki, że Samsung zarezerwował już całą pierwszą partię Snapdragonów 845. Dokładnie z tak samo było rok temu ze Snapdragonem 835. Inni producenci musieli albo przesuwać daty premier swoich flagowców, albo decydować się na zastosowanie Snapdragona 821.

Exynos 9810 będzie obsługiwać agregację 6 pasm częstotliwości oraz prędkość 1,2 Gbit/s.

Dla wielu osób oczywiste jest, że Exynos 9810 musi dorównywać Snapdragonowi 845 pod kątem wydajności. Dlatego co roku wszyscy porównują wyniki benchmarków oraz czasy pracy na baterii. Qualcomm jeszcze nie ujawnił szczegółów na temat swojego nowego chipsetu, znamy jedynie przecieki jego specyfikacji. Na temat nowego układu Samsunga też nie wiemy zbyt dużo. Exynoss serii 9, czyli model 9810 będzie posiadać jednostki CPU 3 generacji, moduł graficzny o zwiększonej wydajności oraz modem LTE kategorii 18 (1,2 Gbit/s) obsługujący agregację 6 pasm. Nowy układ zostanie wykonany w ulepszony procesie technologicznym 10 nm. Niestety są to wszystkie informacje, jakie zostały udostępnione przez Samsunga. Bazując na doświadczeniach z poprzednich lat, można przewidzieć, że Exynos 9810 oraz Snapdragon 845 będą oferować zbliżoną wydajność, oraz zużycie energii. Przeciętny użytkownik nie powinien odczuć zbyt wielu różnic podczas użytkowania smartfona wyposażonego w jeden z tych układów.

Źródło: Samsung

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.