Oprogramowanie w nowym smartwatchu Apple Watch 4 cierpi na dość poważną podatność. Przekonali się o niej Australijczycy. Niedawno w Australii nastąpiła zamiana czasu z zimowego na letni, co spowodowało nieustanny reset loop. Problem dotyczy nowej funkcji, która na tarczy zegarka rysuje przebieg aktywności użytkownika z ostatnich 24 godzin. Szkoda, że pracownicy Apple nie do końca przemyśleli nowe udogodnienie.

Wygląda na to, że Apple powinno zacząć zatrudniać lepszych testerów. Projektanci nowego smartwatcha Apple Watch 4 zapomnieli sprawdzić, jak ich produkt zachowuje się przy zmianie czasu. O ile przejście z czasu letniego na zimowy może spowodować co najwyżej nadpisanie danych za jedną godzinę, to w drugą stronę jest już gorzej. Przy przejściu z czasu zimowego na letni następuje przesunięcie zegarków o jedną godzinę do przodu. Oznacza to, że w danych historycznych (a dokładniej na pokazujących je wykresach) powstaje luka. Dlatego projektanci rozwiązań informatycznych zawsze sprawdzają zachowanie swojego programu przy zmianie czasu. Niestety w Apple o tym zapomnieli.

Apple Watch 4

Kłopotliwy bootloop w Apple Watch 4 jest jednorazowym “wybrykiem”

Pewnie zastanawiacie się dlaczego wspomniany problem wystąpił tylko na najnowszych smartwatchach Apple. Problem związany jest z nową funkcjonalnością, która wyświetla wykres podsumowujący aktywność użytkownika z ostatnich 24 godzin. Najwidoczniej programiści z Cupertino nie przewidzieli tego, że wyświetlane dane mogą być “dziurawe”. Dlatego nagłe przesunięcie czasu o jedną godzinę do przodu spowodowało, że smartwatch wpadał w pętlę nieustannych resetów. Problem ustawał dopiero po rozładowaniu baterii i odczekaniu kilku godzin (tj. aż miną 24 godziny od ferelnej zmiany czasu).

Jestem przekonany, że Apple niedługo wypuści aktualizację, która naprawi ten błąd. Dzięki temu mieszkańcy Stanów Zjednoczonych oraz Europy nie napotkają podobnego problemu. Z kolei testerzy Apple na pewno od tej pory będą sprawdzać nowe produkty (dotyczy to również oprogramowania) pod kątem zachowania przy zmianie czasu.

Źródło: AppleInsider

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.