Qualcomm jest światowym potentatem na rynku producentów chipsetów dla urządzeń mobilnych. Z jego rozwiązań korzystają wszyscy najwięksi producenci smartfonów, w tym Apple. Jednak sadownicy z Cupertino zaczynają również korzystać z rozwiązań konkurenci, np. Intela. Ci z kolei oskarżają Qualcomma o praktyki monopolistyczne. Czyżby Apple zbierał sojuszników do walki z Qualcommem w sprawie naruszenia 6 patentów?

Jedno jest pewne, Qualcomm zawsze jest uwikłany w jakieś sprawy prawne. Niestety jest to cena, jaką się płaci za bycie liderem w danej dziecinie. Zawsze się znajdzie ktoś, kto będzie chciał z Tobą konkurować i zająć Twoje miejsce. Jednak od dłuższego czasu dzieje się tak, że walka ta nie toczy się na rozwiązania techniczne. Potentaci rynku IT nie muszą już tylko zatrudniać zdolnych inżynierów, ale również prawników. Jak się tak teraz popatrzy na wszelkie spory pomiędzy firmami świata technologicznego, to dotyczą one naruszeń patentów lub chodzi o wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku.

Qualcomm zażądał zakazu importów iPhone’ów za naruszenie 6 patentów.

Apple postanowiło wypuścić na rynek amerykański dwie wersje iPhone 7, które różniły się chipsetem odpowiedzialnym za łączność bezprzewodową z sieciami komórkowymi. Jeden z nich był od Intela, a drugi Qualcomma. Co ciekawe, w sieci można znaleźć wyniki pomiarów pokazujące, że model z układem Intela charakteryzuje się wolniejszą transmisją danych przy słabszym sygnale LTE. Układ Qualcomma osiąga lepsze wyniki przy tym samym poziomie sygnału. Jednak problemy techniczne można rozwiązać, a Apple wbrew pozorom nie chce niepotrzebnie zawyżać ceny swoich urządzeń.

iPhone 7 Qualcomm vs Intel
Porównanie prędkości Internetu LTE dla iPhone 7 z chipsetem Intela (XMM7360) oraz Qualcomma (MDM9645M).

Qualcomm jest oskarżany o zbyt wysokie opłaty licencyjne.

Jeżeli jakiś producent smartfonów chce w swoim urządzeniu zastosować chipset danego producenta, to oprócz zakupu samych układów musi zapłacić również opłatę licencyjną. Tajwańscy producenci, tj. Foxconn, Compal, Pegatron oraz Wistron, zamierzają pozwać Qualcomma za zbyt wysokie opłaty licencyjne związane z użyciem patentów oraz naruszenie przepisów antymonopolistycznych. Oczywiście wszystkie te firmy biorą udział w produkcji iPhone’ów oraz iPad’ów dla Apple. Dlatego wiadomo też, że jest to odwet za ostatni ruch firmy z San Diego. Również grupa Computer & Communications Industry Association, która zrzesza m.in. Google, Microsoft i Facebooka, negatywnie skomentowała żądania Qualcomma wystosowane do Międzynarodowej Komisji Handlu Stanów Zjednoczonych.

Oliwy do ognia dolewa również Intel, który jest największym rywalem Qualcomma, jeśli chodzi o produkcję modemów LTE. Ten również wytyka konkurentowi praktyki wykorzystujące dominującą pozycję na rynku. Chociaż jest to trochę ironiczne, ponieważ Intel został ukarany w 2014 roku przez Unię Europejską grzywną w wysokości 1 miliarda Euro za podobne działania.

Źródło: The Wall Street Journal, ReutersIntel

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.