Coraz więcej firm zaczyna się poważnie interesować technologią 5G. Nie ma co się dziwić. Aktualnie jest ona na takim etapie rozwoju, że producenci urządzeń mobilnych mogą zaczynać swoje przymiarki do rewolucji na rynku telekomunikacyjnym. Oczywiście w gronie tych firm nie mogło zabraknąć Apple, które ostatnio dostało zgodę na korzystanie z pasma milimetrowego przeznaczonego na nowe sieci 5G.

Federalna Komisja Łączności FCC (Federal Communications Commission), która w Stanach Zjednoczonych jest odpowiednikiem naszego UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej), wydała ostatnio zezwolenie dla Apple na korzystanie z pasma milimetrowego w celach testowych w 2 lokalizacjach. Dzięki temu Apple będzie mogło przeprowadzać testy 5G na pasmach 28 GHz oraz 39 GHz w pobliżu swoich biur w Milpitas (stan Kalifornia).

Apple traktuje poważnie przygotowania do 5G.

Wszyscy wiemy, że gigant z Cupertino sam nie projektuje modułów komunikacyjnych dla swoich smartfonów. Na tej płaszczyźnie Apple współpracuje z Qualcommem oraz Intelem, którzy dostarczają chipsety odpowiedzialne za łączność z sieciami bezprzewodowymi. Apple jak na razie zajmuje się produkcją układu pełniącego funkcję procesora obliczeniowego oraz przymierza się do stworzenia własnego mobilnego układu graficznego. Raczej mało prawdopodobne jest, że firma z Cupertino pracowała nad swoim autorskim modemem 5G. Aktualnie szacuje się, że pierwsze komercyjne usługi oraz urządzenia 5G pojawią się w latach 2019 – 2020. Być możliwe, że wtedy pojawi się na rynku również pierwszy iPhone klasy 5G. Jednak problemem dalej pozostaje wysoka częstotliwość.

Nie znamy jeszcze wszystkich zastosowań pasma milimetrowego w 5G.

Aktualnie operatorzy w Stanach Zjednoczonych planują zastosować pasmo milimetrowe 28 GHz do świadczenia usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu. Jednak rozwiązania te oparte są na scenariuszu stacjonarnej sieci bezprzewodowej. Dokładniej mówi się o usługach typu Internet 5G dla domu, gdzie problem tłumienia fali elektromagnetycznej o wysokiej częstotliwości rozwiązany jest za pomocą anteny kierunkowej zainstalowanej u klienta. Drugim scenariuszem zastosowania pasma milimetrowego w sieciach 5G są gęsto rozmieszczone na danym obszarze niewielkie anteny, które podłączone są do centrali za pomocą światłowodu. Tutaj oczywiście byłby potrzebny odpowiedni terminal, czyli smartfon. Czy Apple pracuje właśnie nad takim urządzeniem? Tego jeszcze nie wiemy.

Źródło: DSL Reports

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.