Xiaomi przymierza się do wdrożenia nowej wersji Androida na coraz większej liczbie urządzeń. Chińczycy wytypowali 11 modeli, które już niedługo zaczną brać udział w testach beta Androida 10 Q. Jednocześnie oznacza to, że to właśnie te smartfony otrzymają aktualizację do stabilnej wersji nowego systemu Google.

Aktualizacje są niezwykle ważną sprawą. Dlatego fani poszczególnych marek z dość dużym wyprzedzeniem sprawdzają plany dotyczące adaptacji konkretnych modeli pod kątem nowej wersji Androida. Niestety mała która z firm dzieli się z użytkownikami swoimi planami. Na szczęście posiadacze smartfonów Xiaomi są w dość uprzywilejowanej sytuacji. Chiński gigant podzielił się ze swoimi fanami planami dotyczącymi programu Android 10 Q Beta.

ModelData wydania Androida 10 Q
Xiaomi Mi 9Q4 2019
Xiaomi Mi 9 SE Q4 2019
Xiaomi Redmi K20 Pro Q4 2019
Xiaomi Redmi K20 Q4 2019
Xiaomi Mi 8 Q4 2019
Xiaomi Mi 8 Pro Q4 2019
Xiaomi Mi 8 Explorer Q4 2019
Xiaomi Mi Mix 2S Q4 2019
Xiaomi Mi Mix 3 Q4 2019
Xiaomi Redmi Note 7 Pro Q1 2020
Xiaomi Redmi Note 7Q1 2020

Android 10 Q miał początkowo trafić na Xiaomi Mi 9 i Xiaomi Mi MIX 3 5G

Xiaomi od samego początku uczestniczy w programie Android 10 Q Beta. Jednak firma testowała nowy system Google tylko na dwóch swoich flagowcach. Sytuacja ta zmieni się w ciągu najbliższych 3 – 4 miesięcy. Przy czym nie wszyscy użytkownicy będą mieli możliwość skorzystania z testowej wersji systemu. Xiaomi ogłosiło właśnie, że 1 lipca tego roku zakończy program MIUI Global Beta.

Użytkownicy zachwalali dotychczasową otwartość chińskiej firmy. Wiele osób doceniało możliwość wcześniejszego wgrania nowej wersji systemu. Niestety problem polega na tym, że zbyt wiele osób korzystało z testowych wersji nakładek MIUI. W praktyce bardzo duża część użytkowników instalowało testową wersję systemu na smartfonach, z których korzystali na co dzień. Z kolei wersje beta zawierały dużo błędów i nie były przystosowane do powszechnego użytku. Dlatego Xiaomi zdecydowało się na zaprzestanie otwartych testów beta, w których mogli uczestniczyć wszyscy użytkownicy. Przy czym klienci Xiaomi dalej będą otrzymywać do testowania wersje beta nakładki MIUI. Jednak odbywać się one będą za pośrednictwem innych kanałów. Całkiem możliwe, że Xiaomi skupi się na programie MIUI Chinese Beta, który powinien dostarczyć deweloperom wystarczająco dużą ilość zgłoszeń znalezionych przez użytkowników błędów.

Źródło: Xiaomi (1), (2)

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.