Microsoft nie ma szczęścia do rynku urządzeń mobilnych. Zarówno przejęcie działu Nokii, jak i mobilny Windows 10 okazały się niewypałami. Jednak sytuację tę może zmienić składany, a w zasadzie dwuekranowy smartfon Surface Duo. Na szczęście jest on napędzany nowym Androidem z niezbędnymi modyfikacjami.

Trochę to zajęło, jednak ostatecznie Microsoft przekonał się do zalet Androida. Podejrzewam, że gigant z Redmond zrozumiał swoje błędy i na przykładzie aplikacji Office przekonał się, że system ten ma ogromny potencjał. Dlatego właśnie zapowiedziany w październiku zeszłego roku smartfon Surface Duo nie ma na pokładzie nieszczęsnego Windowsa 10 Mobile. Zamiast tego zobaczyliśmy urządzenie z Androidem 10, który może zostanie później zaktualizowany do Androida 11. Przy czym, ze względu na specyficzną konstrukcję, urządzenie to wymaga specjalnych modyfikacji systemu operacyjnego. Oczywiście należy pamiętać również o tym, że o ile Surface Duo się składa, to nie posiada on składanego ekranu. W odróżnieniu od prawdziwych “składaków” w postaci Samsunga Galaxy Fold i Huawei Mate X mamy tutaj do czynienia z konstrukcją złożoną z dwóch ekranów.

Microsoft Surface Duo jest już po certyfikacji Bluetooth i FCC

Niestety Microsoft nie ogłosił jeszcze daty premiery swojego smartfona. Dotychczasowe plotki wspominały o początku lipca, jednak sytuacja związana z pandemią koronawirusa mogła opóźnić wcześniejsze plany. Mówi się również o tym, że o ile urządzenie to pojawi się na rynku z Androidem 10. Jednak Microsoft już teraz pracuje nad aktualizacją do Androida 11. Widać również, że firmie zależy na tym projekcie, ponieważ gigant przejął firmę Movial, której zlecił wcześniej prace związane z dostosowaniem Androida.

Wszystko wskazuje na to, że prace nad Surface Duo są już na “ostatniej prostej”. Na stronie organizacji Bluetooth SIG pojawił się certyfikat urządzenia nazwanego Surface Model 1930.

Surface Duo Bluetooth

Dokument ten nie zdradza zbyt wielu szczegółów. Jednak oprócz tego na stronie FCC pojawiły się dokumenty certyfikacyjne. Zawarte w nich parametry techniczne odnoszą się do funkcji komunikacyjnych urządzenia.

Surface Duo FCC

Oprócz tego Evan Blass zdradził, że Surface Duo ma być sprzedawany przez amerykańskiego operatora AT&T. Wiadomo również, że smartfon ten ma posiadać chipset Snapdragon 855, dwa ekrany AMOLED o przekątnej 5,6” oraz raczej niewielką baterię o pojemności 3 460 mAh. Plotki wskazują również na pojawienie się dedykowanego rysika, który ma wspierać szereg funkcji ułatwiających korzystanie z nowego urządzenia.

Surface Duo ma być kierowany do osób, którym zależy na szybkim i wygodnym wykonywaniu wielu operacji naraz oraz jednoczesnej obsłudze kilku aplikacji.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.