Producenci smartfonów z Androidem często są krytykowani za wolne przygotowywanie aktualizacji dla swoich urządzeń. Wszystkich denerwuje fakt, że tylko sprzęt posiadający bezpośrednie wsparcie od Google (czyli serie Nexus oraz Pixel) otrzymuje od razu nowego Androida. Reszta musi poczekać. Przy czym najszybszym pod tym względem producentem wydaje się być Sony, którego Xperia XZ Premium otrzymała Androida 8.0 Oreo pod koniec października.

Urządzenia Google otrzymały aktualizację do Androida Oreo dwa miesiące wcześniej. Dla porównania Samsung dopiero teraz wystartował z programem otwartych testów beta Androida 8.0 Oreo dla Galaxy S8. Natomiast finalna wersja aktualizacji będzie dostępna dopiero na początku przyszłego roku. Zatem widać, że 2 miesiące “poślizgu” w wykonaniu Sony jest bardzo dobrym wynikiem. Żeby zobrazować cały proces adaptacji nowej wersji Androida do poszczególnych smartfonów, Sony przygotowało specjalną infografikę, która pokrótce opisuje poszczególne etapy.

Sony Android

Google dostarcza producentom nowego Androida w postaci PDK (Platform Development Kit).

Taka paczka gotowa jest już kilka tygodni przed premierą nowego Androida i zawiera pliki źródłowe oraz narzędzia potrzebne do rozwijania, optymalizacji oraz testowania mobilnego systemu operacyjnego. Następne prace ruszają wraz z premierą nowego Androida. W pierwszych krokach producent skupia się na dostosowaniu systemu operacyjnego do używanego przez siebie sprzętu. Nawet jeżeli Sony używa w swoich smartfonach chipsetów Qualcomma, to i tak współpracują one z komponentami innych producentów. Następnie uruchamiane i sprawdzane są podstawowe funkcjonalności smartfona, czyli wykonywanie połączeń głosowych, wymiana wiadomości tekstowych oraz połączenie z Internetem. Później Sony pracuje nad swoimi modyfikacjami, które uwzględniają między innymi modyfikacje launchera, aplikacje do kontaktów, muzyki, aparatu, zdjęć itd. Kolejnym krokiem jest wystartowanie w tym samym czasie z wewnętrznymi oraz zewnętrznymi testami pierwszych wersji przygotowanego oprogramowania. Głównymi kryteriami są tutaj stabilność systemu wraz z aplikacjami oraz zapotrzebowanie smartfona na energię elektryczną.

Sony Android

Zostają jeszcze procesy certyfikacyjne oraz testy akceptacyjne operatorów.

Smartfony są urządzeniami, które pracują w pewnym ekosystemie. Dlatego też, Sony musi mieć 100% pewność, że nowy Android na ich smartfonach działa jak należy i jest kompatybilny z innymi urządzeniami. Dlatego najpierw wykonywane są testy certyfikacyjne standardów komunikacyjnych (np. Bluetooth i Wi-Fi), a następnie wprowadzane są modyfikacje wymagane przez operatorów. Chodzi tutaj między innymi o kwestie związane z konfiguracją VoLTE, czy też upewnienie się, że nie ma żadnych problemów z usługami świadczonymi przez danego operatora. Po tych wszystkich etapach aktualizacja trafia do użytkowników, ale nie jest to koniec całej historii. Sony na bieżąco monitoruje fora dyskusyjne oraz portale społecznościowe i czego na opinię zwrotną od swoich użytkowników.

Sony Android

Źródło: Sony

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.