Orange szykuje się do rozpoczęcia testów 5G w kolejnym polskim mieście. Tym razem testowa sieć 5G zostanie uruchomiona w Lublinie, a sprzęt dostarczy Nokia. W praktyce oznacza to, że Orange jest jedynym polskim operatorem, który przetestuje w rzeczywistych warunkach urządzenia 5G od wszystkich trzech kluczowych dostawców.

Europejski rynek 5G należy do trzech głównych dostawców urządzeń infrastrukturalnych. Są nimi: Huawei, Ericsson oraz Nokia. Polski oddział Orange korzysta aktualnie ze stacji bazowych LTE dostarczanych przez Huawei (2/3 sieci) oraz Nokię (1/3 sieci). Jednak w przypadku rozwiązań 5G operator daje również szansę Ericssonowi, który dostarczył urządzenia używanych podczas testów w Warszawie. Były to dość obszerne testy, ponieważ Orange uruchomił w stolicy 9 stacji bazowych z łącznie 25 sektorami pracującymi w paśmie C. Do tego musimy jeszcze doliczyć testy w Gliwicach, które były pierwszymi polowymi testami 5G w Polsce. Tam operator sprawdzał jak w praktyce działa stacja bazowa dostarczona przez Huawei.

5G Orange Warszawa
Podsumowanie testów 5G Orange w Warszawie

Szczegóły dotyczące testów 5G w Lublinie poznamy 24 października

Operatorzy bardzo chętnie kupują sprzęt 5G od tych samych dostawców, od których mają w danym miejscu stacje bazowe 4G. Dlatego nikogo nie powinno dziwić to, że w Lublinie Orange przetestuje rozwiązanie dostarczone przez Nokię. W końcu to właśnie Nokia dostarcza nadajniki LTE, które operator instaluje w na ścianie wschodniej. Aktualnie nie znamy żadnych szczegółów technicznych dotyczących planowanych testów. Najprawdopodobniej operator chce z wybranymi klientami sprawdzić działanie urządzeń przeznaczonych do pracy w paśmie od 3480 MHz do 3800 MHz. To właśnie częstotliwości z tego zakresu rozdysponuje w pierwszej kolejności UKE.

Źródło: Spotted Lublin

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.