Obsługa dwóch kart SIM staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród producentów flagowych smartfonów. Jednak druga karta SIM ograniczana jest często do obsługi sieci 2G i 3G. Na szczęście pojawiły się na rynku chipsety, które pozwalają na obsługę sieci LTE oraz technologii VoLTE i Wi-Fi Calling przez obie karty SIM. Samsung już przygotował aktualizację oprogramowania dla modeli Galaxy S9 oraz S9+, która aktywuje te funkcjonalności.

Wiele osób nie docenia zalet wynikających ze stosowania VoLTE oraz Wi-Fi Calling. Niestety technologie te nie są jeszcze w pełni zaimplementowane przez polskich operatorów. Aktualnie Play ogranicza się jedynie do urządzeń Apple, ale za jakiś czas pojawi się wsparcie dla pierwszych smartfonów z Androidem. Natomiast T-Mobile oraz Orange zapewniają obsługę VoLTE i Wi-Fi Calling przez iPhone’y i wybrane urządzenia z zielonym robocikiem na pokładzie. Początkowo wymagany był brandowany soft operatora, ale teraz ustawienia pod VoLTE i VoWiFi dla polskich operatorów dostarczane są również bezpośrednio za pośrednictwem aktualizacji OTA producenta. Plus dalej jest w fazie testów, więc najnowsza aktualizacja Samsunga nie przyniesie korzyści klientom “zielonych”

Obsługa dual Wi-Fi Calling przyda się osobom, które mają problem z zasięgiem

Technologia VoWiFI (czyli właśnie Wi-Fi Calling) pozwala na realizowanie połączeń głosowych za pomocą sieci Wi-Fi i działa również wtedy, kiedy smartfon znajduje się poza zasięgiem sieci komórkowej. Jednak, żeby usługa ta działała dla obu kart SIM, to potrzebne jest do tego specjalnie przygotowane oprogramowanie oraz odpowiedni chipset. Drugi problem został już dawno rozwiązany przez Qualcomma oraz innych producentów układów scalonych, które znajdują się w naszych smartfonach. Natomiast kwestia oprogramowania jest rozwiązywana stopniowo za pomocą odpowiednich aktualizacji.

Galaxy S9 dual VoLTE

Dual VoLTE również może się przydać przy słabym zasięgu. Co prawda operatorzy dalej mają mniej stacji bazowych LTE, niż 2G/3G. Jednak nowsza technologia charakteryzuje się lepszym zasięgiem (zwłaszcza w paśmie 800 MHz) oraz dużo lepszą jakością rozmów. Dlatego w dłuższej perspektywie inwestycje w VoLTE oraz Wi-Fi Calling są dla operatorów bardzo opłacalne. Natomiast klienci skorzystają na lepszej jakości usług. Pozostaje nam tylko liczyć na to, że nowe rozwiązania zostaną czym prędzej wprowadzone we wszystkich sieciach i każdy z nas będzie mógł korzystać w pełni z możliwości posiadanych smartfonów.

Źródło: AndroidSoul

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.