Temat fragmentacji systemu Android powraca stałe.

Tak samo, jak towarzyszący mu branding. Muszę przyznać, że producenci telefonów komórkowych dalej nie specjalnie spieszą się z aktualizacjami swoich flagowców.

Właśnie najciekawsze jest to, że mam tutaj na myśli naprawdę topowe marki, a nie chiński produkt z drugiej ręki.

Okazuje się jednak, że Samsung próbuje wyjść temu naprzeciw. Nie jest, to może dużo, ale zapowiedzieli oni aktualizację Samsung Galaxy S6 do systemu Google Android Nougat. Okazuje się jednak, że swojego czasu wydali komunikat, jakoby nie wszystkie kraju miały otrzymać tę aktualizację jednocześnie. Nie jest to chyba nic nowego. Takie rzeczy już się zdarzają. Dużo przecież zależy od operatorów komórkowych i brandingu.

Różnice pomiędzy kolejnymi upgrade’ami wynoszą zazwyczaj około tygodnia.

W najlepszych przypadku to kwestia dni. W tym wypadku wygląda to jednak bardziej brutalnie. Okazuje się, że Nougat w naszym kraju może pojawić się dopiero w drugiej połowie roku. Poczułem się lekko dotknięty taką wiadomością, ale bardzo szybko uświadomiłem sobie, że tak naprawdę nie jest to wcale wina samego Samsunga. Informacja ta nie jest też jakąś świeżynką. Została ona podana jeszcze, gdy w Polsce nie pojawił się Nougat dla Galaxy S7. W wielu krajach już był, więc wielu z nas myślało, że wspomniane opóźnienia będą właśnie dotyczyć naszego kraju.

Na tę chwilę Samsung Galaxy S7 cieszy się już świeżym Nougatem na pokładzie.

Kilka tygodni temu do grona szczęśliwców dołączył brat wyżej wymienianego modelu, czyli Samsung Galaxy S6 Edge. W naszym kraju otrzymały tę aktualizację tylko wybrane osoby. Okazuje się, że sprawa nie jest aż taka dziwna. Włączył się tu zwykły monopol, bo pierwszeństwo do zaprezentowania tego oprogramowania otrzymał T-Mobile. Nie jest to pierwsza taka akcja. To samo było jakiś czas temu, kiedy to Różowi jako pierwsi w Polsce udostępnili Androida Marshmallow dla Galaxy S6. Najgorsze jest jednak to, że nie wiemy, kiedy egzemplarze z wolnego rynku zostaną zaktualizowane. To jest takie traktowanie niektórych klientów po macoszemu. Możliwe, że upgrade’y pojawią się w najbliższym czasie. Przecież telefony te nie są aż takie stare, aby tyle zwlekać z aktualizację.

Dla użytkowników mamy tylko takie pocieszenie, że aktualizacja Samsung Galaxy S6 do Nougata oceniana jest na duży plus.

Smartfon działa wyraźnie szybciej i lepiej zarządza pamięcią operacyjną. Co więcej, nowe funkcje działają bez zarzutu. Dodana została także opcja Bezpiecznego Folderu. Co prawda, trzeba go jednak najpierw ręcznie pobrać ze sklepu Galaxy Apps. Nie obeszło się jednak bez minusów. Użytkownicy narzekają na brak możliwości zmiany rozdzielczości na mniejszą.

 

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.