Android 7.0 jest już oficjalnie na rynku i posiadacze ubiegłorocznych modeli Google Nexus, czyli 5X i 6P mogą się cieszyć z jego obecności na swoich smartfonach.

Biorąc pod uwagę, jak wygląda (albo raczej jak nie wygląda) fragmentacja Android nasuwa się oczywiście pytanie, kto w następnej kolejności i kiedy otrzyma aktualizację. Nie wszyscy producenci są obowiązkowi. Większość ma po prostu kolokwialnie mówiąc “wylane” na to, że przydałoby się zafundować swoim smartfonom jakąś aktualizacje. Cały mechanizm działa więc na zasadzie “widzi mi się” producentów, a co za tym idzie, jak widać po rynku, nie działa wcale.

Idąc za ciosem, może już z czystym sumieniem stwierdzić, że nie wszyscy otrzymają aktualizacje do nowego systemu.

Niestety mamy jeszcze sporo sprzętu, który nie otrzymał aktualizacji do Marshmallowa, więc zapewne tacy o Nugacie mogą sobie pomarzyć. Do najważniejszych nowości należą między innymi: wielozadaniowość na podzielonym ekranie, możliwości regulacji rozmiaru elementów interfejsu, wbudowana kalibracja ekranu, tryb nocny, API Vulkan, czy nowe centrum powiadomień. Zapewne jesteście zainteresowani najbardziej tym, które smartfony otrzymają aktualizację do Androida Nougat. Aktualizacje Androida wypuszczane są etapami. Wszystko zależy od wersji urządzenia, regionu i operatora sieci komórkowej. Pierwsi, jak już wspomniałem, są posiadacze Nexusa 5X i Nexusa 6P. Oto lista kolejnych szczęśliwców:

  • Nexus 6
  • Nexus Player
  • Pixel C
  • Nexus 9
  • Android One

Swoje urządzenia postanowiło zaktualizować także Sony. Jest to pełna lista urządzeń.

Android Nougat pojawi się w Xperiach: X Performance, XA Ultra, XA, X, Z5 Premium, Z5 Compact, Z5, Z4 Tablet, Z3+. LG niestety nie udostępniło jeszcze pełnej listy urządzeń. Jest jednak taka możliwość, że to ich smartfon pojawi się jako pierwszy z Androidem 7.0 na rynku. Na dzień 7 września tego roku zaplanowano bowiem premierę LG V20. Nie mam też wątpliwości, że upgrade otrzymają dwa telefony tego producenta. Chodzi oczywiście o LG G4 i LG G5. Tak samo, jak LG, Sasmung nie podał listy urządzeń. Jednakże tutaj sprawa jest jasna, że wstydem byłoby, gdyby aktualizacji nie dostały flagowce. Mowa oczywiście o Galaxy Note 7, Galaxy S7, Galaxy S7 Edge. Możliwe, że zahaczą się o nią także modele w poprzedniego roku, czyli S6, S6 Edge, S6 Edge Plus oraz Note 5. Jeżeli chodzi o Huawei, to Chińczycy zapewne zaktualizują swojego kultowego już P9 i jego kolegę P9. Liczyłbym także na takie modele jak Mate 8, Mate 7, Mate S i P8.

Jeżeli jednak chodzi o HTC, to jakoś ciężko mi wróżyć z fusów. Producent ten pozostaje wielką tajemnicą. Nie otrzymaliśmy na ten temat żadnych informacji, a i w sieci głucho.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.