Część użytkowników urządzeń z Androidem uważa, że dopiero odblokowany bootloader jest oznaką prawdziwej wolności. Przy czym funkcja ta jest przeznaczona tylko dla zaawansowanych użytkowników, którzy wiedzą, co robią.

To właśnie z myślą o nich HMD Global decyduje się na umożliwienie odblokowania bootloadera w Nokii 8. HMD Global bardzo ceni sobie dobry kontakt ze społecznością. Finowie dbają o to, żeby smartfony z logiem Nokia uważać za urządzenia godne polecenia ze względu na dobrą wytrzymałość fizyczną, dopracowane oprogramowanie oraz wysokiej jakości wsparcie techniczne.

To właśnie dlatego wszystkie Nokie otrzymują na bieżąco biuletyny bezpieczeństwa.

Już niedługo zaktualizują się do Androida 9 Pie. Jednak zanim to nastąpi, HMD Global otworzy się na użytkowników, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad zakupionym smartfonem. Możliwe jest to dopiero po odblokowaniu bootloadera, co jest pierwszym krokiem do odblokowania konta root oraz zmiany firmware. Jednak nie ma róży bez kolców. Nokie 8 z odblokowanym bootloaderem tracą od razu gwarancję.

Dziś mało kto potrzebuje smartfona z odblokowanym bootloaderem

Kiedyś dość sporo osób decydowało się na rootowanie smartfona. Oprogramowanie dostarczane przez producentów smartfonów było słabo zoptymalizowane pod kątem wydajności i zawiera wiele niepotrzebnych aplikacji. Dlatego część użytkowników wolała od razu zainstalować customizowany firmware, który działał znacznie szybciej i często miał nowszego Androida. Natomiast dziś wiele aplikacji sprawdza, czy smartfon użytkownika jest zrootowany.

Robi to zarówno Netflix, jak i praktycznie każda aplikacja bankowa.

Jeżeli używany przez Was program wykryje, że smartfon ma odblokowanego bootloadera, to przestanie działać. Dlatego z udogodnienia przygotowanego przez HMD Global powinny korzystać tylko te osoby, które są w pełni świadomie konsekwencji związanych z odblokowaniem bootloadera. Operacja ta jest nieodwracalna, a jej błędne wykonanie może uszkodzić smartfona.

Źródło: Nokia

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.