Komunikator Facebooka, czyli Messenger, jest strasznie przeładowaną aplikacją. Zawiera ona bardzo wiele modułów, które dla wielu osób nie są w ogóle przydatne. Messenger już od dawna przestał być zwykłym komunikatorem. Niestety przez to aplikacja ta strasznie zamula starsze telefony. Dlatego też powstał Messenger Lite, który oferuje tylko podstawowe funkcjonalności, ale za to zużywa dużo mniej zasobów.

Aplikacja Messenger Lite została wydana na początku października zeszłego roku, ale nie była dostępna dla wszystkich. Co prawda każdy mógł ją sobie pobrać i zainstalować za pomocą strony APKMirror, ale jest to bardzo niewygodne rozwiązanie, ponieważ należy pamiętać o samodzielnej instalacji aktualizacji. Jednak nie jest również tak, że Mark Zuckerberg nas nie lubił. Messenger Lite opracowany został z myślą o krajach rozwijających się, w których dominują smartfony z dolnej półki oraz Internet mobilny jest wolną i luksusową usługą. Chodzi przykładowo o kraje takie jak Indie, gdzie sieć 4G LTE dopiero raczkuje, a większość osób korzysta dalej z 2G GSM.

Od dzisiaj Facebook Messenger Lite dostępny jest w 150 nowych krajach, również w Polsce.

Czyżby Facebook usłyszał wreszcie głosy ludzi, którzy narzekają na zbyt rozbudowanego Messengera? Nie każdy przepada za nowymi funkcjami rodem z Snapchat’a. Co prawda zapowiedziana integracja ze Spotify wygląda ciekawie, ale nie każdemu na tym zależy. Dla wielu osób Messenger jest obowiązkową aplikacją, ponieważ wszyscy znajomi korzystają z komunikatora Facebooka. Jednak to nie powód, żeby zaśmiecać sobie telefon. Instalator Messenger Lite waży jedynie 4 MB, czyli 15 razy mniej niż w przypadku pełnej wersji aplikacji. Natomiast po instalacji komunikator zajmie tylko około 15 MB miejsca na naszym smartfonie zamiast ponad 250 MB. Ciekawie? Oczywiście wiąże się to również z mniejszym zużyciem pamięci RAM. Messenger Lite zużywa również dużo mniej danych pakietowych, dzięki czemu bez problemu funkcjonuje za pośrednictwem sieci 2G. Co prawda w Polsce nie jest to akurat problemem, ale każdy z nas ucieszy się z mniejszego zużycia pakietu danych.

Źródło: David Marcus

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.