Kilka dni temu T-Mobile zmodernizowało swój serwis od usług bankowych. Jednak największe zmiany nastąpiły w nowych umowach podpisywanych od 28 kwietnia. T-Mobile zastrzega sobie prawo do blokowania numerów IMEI telefonów, za które nie są spłacane raty. Jakiś czas temu ten sam mechanizm zastosowano w sieci Plus. Taki ruch ma zmobilizować klientów do regularnego płacenia.

W ten sposób zablokowany smartfon będzie działać, ale nie zaloguje się do żadnej sieci komórkowej w Polsce. To samo dzieje się z urządzeniami, które zostaną zablokowane z powodu kradzieży lub zgubienia. Prawnie rozwiązane jest to w ten sposób, że operator zostaje właścicielem wziętego na raty urządzenia, dopóki nie zapłacimy ostatniej raty. Nawet jeżeli nie podpisujecie tego typu umowy, to lepiej mieć świadomość zabiegów używanych przez T-Mobile oraz Plusa. Ludzie mogą sprzedawać nabyte w ten sposób urządzenia i zaprzestawać płacenia rat. Wtedy Wasz smartfon kupiony z drugiej ręki zostanie zablokowany. Na szczęście Plus uruchomił specjalny formularz, który pozwoli sprawdzić, czy dany telefon został kupiony na raty. Podejrzewam, że T-Mobile zrobi to samo, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

T-Mobile oraz Plus zabezpieczają się w ten sposób przed naciągaczami.

Kiedyś można było zwlekać z opłatami za abonament telefoniczny bez większych konsekwencji. Operator mógł co najwyżej wystawić notę odsetkową, czy też zaprzestać świadczenia usługi. Jednak nieuczciwy klient pozostawał dalej w posiadaniu (najczęściej drogiego) urządzenia, które mógł sobie sprzedać. Co prawda u danego operatora był już spalony, ale naciągacze mogli ten sam numer zrobić kilka razy u innych operatorów. Teraz nie ma tak łatwo, ponieważ kupując telefon w ramach abonamentu, będziemy tak naprawdę zawierać umowę kredytową. Prawnie wiąże się to z wszystkimi obowiązkami, jakie wynikają z kupna smartfona na raty w markecie. Jeżeli ktoś będzie zalegać ze spłatą rat za telefon, to operator będzie mógł zgłosić taką informację do BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Taki wpis może nam skutecznie utrudnić życie, ponieważ banki sprawdzają historię kredytową przed udzieleniem kredytów. Zatem jeżeli w najbliższej przyszłości planujecie kupno mieszkania i wzięcie kredytu hipotecznego, to lepiej nie zwlekajcie ze spłatą rat za swojego nowego smartfona.

Źródło: T-Mobile

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.