Huawei ma ogromne problemy na rynku smartfonów. Jednak na razie sobie radzi. Nie zmienia to jednak faktu, że co jakiś czas pojawiają się w sieci pogłoski dotyczące wycofania się chińskiego giganta z segmentu urządzeń mobilnych. Ostatnio małe zamieszanie w tej sprawie spowodowała agencja Reuters, która powołała się na osoby zaznajomione ze sprawą domniemanej sprzedaży marek premium w postaci serii P i Mate.

Portale technologiczne dość często piszą o plotkach, które pochodzą z zaufanych źródeł. To właśnie dzięki nim z dużym wyprzedzeniem wiemy, kiedy pojawia się na rynku nowe urządzenia i co będą miały do zaoferowania. W ten sposób potencjalni klienci mogą na spokojnie przemyśleć swoje plany zakupowe. Niestety oznacza to, że kolejne premiery nowych flagowców nie są już tak samo emocjonujące. Kilka lat temu wyglądało to zupełnie inaczej. Dlatego też fani nowych technologii skupiają swoją uwagę na dalekosiężnych planach poszczególnych producentów, co z kolei oznacza snucie pewnych przypuszczeń na bazie zgłoszeń patentowych i plotek. Jeżeli chodzi o samego Huawei, to żegnanie z marką trwa już półtora roku. Chińczycy dość dobrze poradzili sobie z utratą współpracy z Google. Brak aplikacji i usług amerykańskiego giganta odstraszył niektórych klientów, ale nie wszystkich. Większe problemy mogą wynikać z ograniczonej dość mocno niedawno współpracy z tajwańskim producentem układów scalonych TSMC. Kłopoty ze znalezieniem nowego producenta współczesnych wersji procesorów Kirin miały skłonić Huawei do rozważenia sprzedaży smartfonowych marek premium, czyli serii P oraz Mate.

Reuters wywołuje sensację, Huawei dementuje

Reuters w swoim materiale powołuje się na rozmowy z dwoma osobami, które miały być bezpośrednio zaangażowane w sprawę. Kupnem wspomnianych marek premium miałoby być zainteresowane konsorcjum, któremu przewodniczy firma inwestycyjna związana z władzami Szanghaju. Na reakcję Huawei nie trzeba było długo czekać. W oficjalnym oświadczeniu prasowym czytamy:

Plotki, jakoby Huawei planował sprzedaż swoich flagowych marek smartfonów, są całkowicie bezpodstawne. Huawei nie ma takich planów i nie ma żadnych podstaw dla takich plotek. Pozostajemy w pełni zaangażowani w naszą działalność w zakresie produkcji smartfonów i nadal będziemy dostarczać wiodące produkty i rozwiązania dla konsumentów na całym świecie.

Nie jest to pierwsza w ostatnim czasie wiadomość, w której czytamy o możliwości sprzedaży dużej smartfonowej marki. Jakiś czas temu podobne wieści dotyczyły koreańskiego LG. W tym przypadku dziennikarze powoływali się na wewnętrzną komunikację firmy. Kwon Bong-Seo, CEO LG Electronics, stwierdził, że konkurencja na światowym rynku urządzeń mobilnych jest duża i ostra. Miał również nie wykluczyć możliwości wycofania się z tego segmentu. Jednak zaraz po tym, jak temat podchwyciły portale technologiczne, lokalne oddziały LG zaczęły dementować pojawiające się w sieci plotki.

Oznacza to, że na razie Huawei i LG pozostają na rynku urządzeń mobilnych. Ponadto obie firmy szykują dla swoich klientów nowe wyróżniające się na tle konkurencji rozwiązania.

Przeczytaj również: Huawei sprzedał markę Honor, to efekt sankcji USA

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.