To było do przewidzenia. Wszyscy spodziewali się tego, że zaraz po premierze iPhone X na rynku zacznie pojawiać się coraz więcej smartfonów z systemami rozpoznawania twarzy. Jednak większość z nich będzie oferować dość proste rozwiązania bazujące na algorytmach rozpoznawania obrazu. Natomiast Huawei rzuca wyzwanie Apple i zapowiada, swoją wersję Face ID z trójwymiarowym rozpoznawaniem twarzy, które będzie dokładniejsze niż to obecnie zaimplementowane w iPhone X.

Huawei podczas prezentacji nowego flagowca, którym jest Honor V10, postanowił również podzielić się informacjami na temat innowacyjnych rozwiązań, nad którymi pracuje. Wśród nich znalazł się nowy system trójwymiarowego rozpoznawania twarzy, który oparty jest na zestawie sensorów podobnych do tych, które znajdziemy w Face ID od Apple. Jest to kolejny zminiaturyzowany Kinect, który działa na podstawie projektora punktów podczerwieni oświetlających twarz użytkownika. Oczywiście Huawei od razu zaznaczył, że nowy system będzie na tyle dokładny, że będzie stosowany nie tylko do odblokowywania smartfona, ale również do autoryzacji transakcji elektronicznych.

Huawei Honor Face ID

Face ID w wydaniu Huawei ma modelować twarz za pomocą aż 300 000 punktów.

Tworzenie cyfrowej mapy twarzy użytkownika o tak wysokiej rozdzielczości zajmować będzie 10 sekund. Informacje te sugerują, że Huawei ma zamiar osiągnąć 10 razy większą rozdzielczość skanowania twarzy, niż ma to miejsce w przypadku rozwiązania od Apple. W informacjach prasowych na temat Face ID widnieje informacja, że system ten rzutuje 30 tysięcy niewidzialnych punktów na twarz użytkownika. Jednak na obecnym etapie trudno jest przesądzać, czy Huawei faktycznie opracuje dokładniejszy system rozpoznawania twarzy użytkownika. Na pewno ma być on szybki. Na odblokowanie smartfona ma wystarczyć 400 ms, co jest tylko 2 razy wolniejsze od czytnika linii papilarnych używanego przez Huawei.

Huawei Honor Face ID emoji

Nowy system chińczyków przewiduje również obsługę specjalnie przygotowanych animowanych emoji, które odzwierciedlają mimikę twarzy użytkownika. W tym przypadku Huawei chwali się nie tylko lepiej wyglądającymi awatarami, ale również mechanizmem wykrywającym wysunięcie języka. Niestety, Huawei nie zdradził jeszcze, który smartfon zostanie jako pierwszy wyposażony w nowy system oraz czy zastąpi on czytnik linii papilarnych.

Huawei Honor Face ID emoji

Źródło: WinFuture

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.