Stało się. Wreszcie doczekaliśmy się oficjalnej zapowiedzi autorskiego systemu operacyjnego Huawei. Jest nim Harmony OS, który w Chinach pojawi się pod znaną już nazwą Hongmeng OS. Chińczycy twierdzą, że ich system już dziś mógłby (teoretycznie) zastąpić Androida.

Huawei przeznaczył wiele lat badań na rozwój własnego systemu operacyjnego, którym jest zapowiedziany dzisiaj Harmony OS. Co prawda szefowie chińskiego giganta zaczęli się wypowiadać na temat swojego systemu już kilka miesięcy temu. Jednak nie byli zbyt wylewni w swoich deklaracjach. Początkowo Harmony OS (zwany wcześniej jako Hongmeng OS) miał być rozwiązaniem problemu związanego z odcięciem od Google. Rynek smartofnów jest dla Huawei niezwykle dochodowy. Dlatego Chińczycy zaczęli pracować nad własnym systemem, który od samego początku miał być alternatywą dla Androida. Jednak im bliżej było premiery Harmony OS, tym częściej pojawiały się głosy mówiące, iż system ten nie był tworzony głównie z myślą o smartfonach. Może nie jest to logiczne, ale słowa te znajdują potwierdzenie w dzisiejszej prezentacji. Sercem Harmony OS jest mikrojądro. Dzięki niemu system Huawei ma być w pełni skalowalny i bez problemu zadziała na urządzeniach Internetu Rzeczy.

Huawei Harmony OS może zastąpić Androida

Huawei już w ciągu najbliższych dni rozpocznie sprzedaż pierwszego urządzenia z autorskim systemem operacyjnym. Jednak nie będzie nim żaden smartfon, a telewizor Smart TV. Przy czym ostatnie nieoficjalne doniesienia dają nam również nadzieję na ujrzenie Harmony OS na pierwszym smartfonie Huawei jeszcze w tym roku. Ma być nim chiński wariant Huawei Mate 30 Lite. Z kolei cała reszta świata ma otrzymać to samo urządzenie z zainstalowanym Androidem 10 i EMUI 10.

Krytycy obawiają się, że Harmony OS może podzielić losy Windowsa Mobile/Phone i innych systemów, które miały zagrozić pozycji Androida i iOS-a. Oczywiście każdy z nas wie, że kluczem do sukcesu na rynku mobilnych systemów operacyjnych, jest bogata biblioteka aplikacji. Tutaj Huawei rozwiązuje ten problem w bardzo oryginalny sposób. Jest nim kompilator, który obsługuje najpopularniejsze języki programowania. Na liście znajduje się C, C++, Java, JavaScript oraz Kotlin. Huawei zapewnia również 100% kompatybilność dla aplikacji HTML5, Androida oraz Linuxa. Przy czym wsparcie dla tych ostatnich zapewniane jest pewnie z myślą o stosowaniu Harmony OS na komputerach osobistych.

Teraz Huawei musi przekonać do siebie zarówno deweloperów, jak i użytkowników. Ci pierwsi powinni dać się skusić mniejszymi prowizjami za mikropłatności. Z kolei klienci mogą dać się przekonać bogatym zasobem aplikacji oraz lepszą wydajnością. W końcu nie zapominajmy, że Huawei od samego początku zapewnia nas, że Harmony OS jest o 60% wydajniejszy od Androida. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że różnica ta wynika m.in. z zastosowania lepszego algorytmu kolejkującego zadania.

Jednak na razie Huawei nie chce konkurować z Google i Microsoftem. Chińczycy w obecnej sytuacji wolą, o ile jest to możliwe, korzystać z Androida i Windowsa. Przy czym agresywna polityka ze strony Stanów Zjednoczonych może zmusić firmę do mocniejszego promowania i wdrażania Harmony OS.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.