Jaka jest największa zaleta urządzeń pochodzących od Google? Seria Pixel charakteryzuje się tym, że należące do niej smartfony jako pierwsze otrzymują aktualizacje Androida i obsługują wszystkie nowe technologie opracowane przez giganta z Mountain View. Podobnie może być w przypadku smartwatchy, które mają zadebiutować w tym roku razem z flagowcami Pixel 3 oraz Pixel 3 XL.

Google niedawno zmienił nazwę platformy Android Wear na Wear OS by Google. Czy była to czysta zmiana kosmetyczne, czy może dalej idący zabieg, ciężko oceniać. Niestety smartwatche z Androidem nie są zbytnio popularne wśród osób korzystających z tzw. urządzeń ubieralnych (wearables). Liderem jest tutaj Apple, którego Apple Watch doczekał się w 3 odsłonie modułu komunikacji korzystającego z sieci LTE. Być może smartwatch Pixel również będzie mieć taką funkcję. Jednak nie to jest najważniejsze. Apple góruje nad resztą dzięki stworzonemu przez siebie ekosystemowi, który zapewnia ścisłą integrację smartwatcha i smartfona. Być może Google zamierza stworzyć coś podobnego.

Smartwatch Google Pixel ma być dostępny w 3 wariantach

Według Evana Blassa, który jest znany z wiarygodnych przecieków, Google pracuje aktualnie nad 3 smartwatchami, które roboczo zostały nazwane Triton, Ling, oraz Sardine. Wszystkie modele mają być wyposażone w nadchodzący chipset Qualcomm Snapdragon Wear 3100. Nowy SoC ma się charakteryzować przede wszystkim dużo mniejszym zużyciem energii. Nie ma co się oszukiwać. Inżynierzy pracujący nad elektroniką ubieralną najbardziej skupiają się na efektywnym wykorzystaniu niewielkiego akumulatora zamontowanego w smartwatchu. Każdy algorytm, który zmniejsza zapotrzebowanie na moc obliczeniową i nie ma wpływu na użyteczność urządzenia, jest na wagę złota.

Nie wiadomo czym będą się różnić poszczególne smartwatche szykowane przez Google. Być może będą one wyposażone w tarcze różnych rozmiarów. Możliwe też, że nie wszystkie modele będą łączyć się z sieciami LTE. Funkcja ta wymaga też obsługi elektronicznej karty SIM (eSIM) przez sieć operatora. Niestety niewielu operatorów wspiera to rozwiązanie. Właśnie z tego powodu Apple Watch 3 LTE nie jest dostępny w Polsce.

Źródło: Evan Blass (Twitter), Winfuture.de

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.