Grupa Cyfrowy Polsat, do której należy również Polkomtel, czyli operator sieci Plus, intensywnie pracuje nad modernizacją swoich stacji bazowych. Prace te mają na celu zwiększenie zasięgu LTE Advanced, które dzięki agregacji pasm częstotliwości oferuje szybszy Internet. Aktualnie w ponad 300 miejscowościach znajdują się stacje bazowe oferujące prędkość od 300 do 500 Mbit/s.

Plus był jednym z pierwszych operatorów, który uruchomił w Polsce sieć LTE Advanced. Pierwszy wariant tej technologii pozwalał na agregację 2 pasm częstotliwości. W przypadku Plusa były to 2 bloki po 20 MHz z pasm 1800 MHz oraz 2600 MHz. W ten sposób uzyskiwano kanał o szerokości 40 MHz, co przekłada się na maksymalną prędkość pobierania danych na poziomie 300 Mbit/s. Inni operatorzy nie posiadali rezerwacji na dwa bloki 20 MHz, więc żeby uzyskać zbliżone wyniki, musieli agregować przynajmniej 3 pasma. Jednak później mieliśmy do czynienia z wdrażaniem modulacji 256 QAM, co pozwoliło konkurentom na prześcignięcie Plusa. Jednak teraz Grupa CP odrabia technologiczne straty.

LTE Advanced Plusa obsługuje już agregację 3 pasm oraz 256 QAM

Pierwsza stacja bazowa Plusa obsługująca obie nowe technologie została uruchomiona w Białym Stoku w październiku zeszłego roku. Obsługuje ona częstotliwości z pasm 1800 MHz, 2100 MHz oraz 2600 MHz, które wspólnie tworzą kanał o szerokości 50 MHz. Dzięki zastosowaniu modulacji 256 QAM, która zwiększa maksymalną prędkość transmisji o 33%, szczytowa prędkość pobierania danych wynosi 500 Mbit/s. Plus posiada również stacje bazowe, które obsługują inny wariant agregacji 3 pasm. Są to częstotliwości 2600 MHz, 1800 MHz i 800 MHz, za pomocą których operator może stworzyć kanał o szerokości 45 MHz. Jednak nie na każdej stacji bazowej tego typu działa obecnie modulacja 256 QAM. Dlatego maksymalna prędkość pobierania danych w tym wariancie wynosi 337,5 Mbit/s lub więcej.

W zasięgu sieci LTE Advanced Plusa znajduje się 54% mieszkańców Polski. Jest to dobry wynik, jednak dotyczy on również stacji bazowych agregujących tylko 2 pasma częstotliwości. Jednak to dobrze, że polscy operatorzy zaczynają dzielić się informacjami o zasięgu nowych rozwiązań. Zwykłe LTE jest już zbyt wolne. Dzisiaj każdy smartfon ze średniej półki obsługuje agregację częstotliwości. Dlatego właśnie operatorzy powinni skupić się na modernizacji stacji bazowych w obecnie posiadanych lokalizacjach.

Źródło: Grupa Cyfrowy Polsat

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.