Qualcomm jest najpopularniejszym producentem chipsetów dla urządzeń mobilnych. To właśnie stąd nazwę wziął nowy exploit.

Okazuje się, że specjaliści odkryli nowe słabe punkty systemu Android, które mogą zagrażać 900 milionom smartfonów i tabletów. Są to cztery nowo odkryte luki, które dają hackerom kontrolę na urządzeniami, a także dostęp do poufnych danych. Badacze odkryli zagrożenia związane z chipsetami Qualcommu. Jest to największy na świecie dostawca chipsetów LTE, z 65-procentowym udziałem w rynku ekosystemu Android.

Zagrożone są urządzenia  Nexus, Nexus 5X 6, 6P Nexus, HTC One M9, HTC, Samsung Galaxy S7 i Samsung Galaxy S7 Edge.

Jest też bardzo dobra wiadomość. Okazuje się, że Verify Apps skutecznie chroni urządzenia przed tym zagrożeniem. Funkcjonalność ta dotyczy urządzeń z Androidem 4.2 i wyżej. Jak pokazują statystyki, jest to około 90% urządzeń na rynku. Oczywiście, Qualcomm przygotowuje też swoje poprawki, które wysyła do Google w miesięcznej aktualizacji. Można z tego wnioskować, że pierwszy poprawkę dostanie Nexus. Nic nowego. Dobrze jednak wiedzieć, że sam Android ma jakieś wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa, które chronią przed takimi akcjami. Przynajmniej, choć w tej kwestii posiadacze urządzeń z Androidem mogą czuć się bezpieczni.

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.