Android P nie został jeszcze oficjalnie zaprezentowany światu, ale pojawiła się już pierwsza wersja przeznaczona dla mobilnych programistów (Developer Preview). Na razie nie ma ona zaimplementowanych zbyt wielu nowych funkcjonalności, jednak daje ogólne spojrzenie na to, czym będzie nowy Android. Posiadacze starszych smartfonów z serii Nexus, czyli Nexus 5X oraz Nexus 6P, a także tabletu Pixel C, nie zainstalują nowego systemu operacyjnego.

Android P Developer Preview został wydany po to, aby osoby tworzące aplikacje mobilne, miały czas na dostosowanie swoich produktów do nowego systemu operacyjnego. Jednak Google, zgodnie z przyjętą wcześniej polityką, zaprzestało wsparcia dla smartfonów z serii Nexus. Dlatego, jeżeli chcecie zapoznać się z najnowszym Androidem, to powinniście się zaopatrzyć w jednego ze smartfonów z serii Pixel (Pixel, Pixel XL, Pixel 2 lub Pixel 2 XL). Wszystkie starsze urządzenia nie są wspierane przez nowego Androida. Faktem jest również to, że takie ograniczenie nie powinno nikogo zaskoczyć. Nexus 5X oraz Nexus 6P pojawiły się na rynku w 2015 roku.

Finalna wersja Androida P pojawi się w 3 kwartale bieżącego roku

Zanim pojawiły się urządzenia z serii Pixel, Google miało przyjętą politykę dwuletniego wsparcia w postaci dostarczania aktualizacji systemowych. Android P pojawi się nie wcześniej niż w listopadzie tego roku, co oznacza, że Nexus 5X oraz Nexus 6P będą wtedy już 3-letnimi urządzeniami. Dlatego ich posiadacze nie powinni mieć pretensji do Google. Jednak urządzenie te będą dalej otrzymywać comiesięczne aktualizacje związane z bezpieczeństwem.

Z kolei Pixel 2 oraz Pixel 2 XL mają zagwarantowany trzyletni okres aktualizacji systemu operacyjnego. W praktyce oznacza to, że smartfony te otrzymają od Google Androida R, który ukaże się w 2020 roku. Jednak mistrzem długookresowego wsparcia pozostaje dalej Apple. Dobrym przykładem jest tutaj iPhone 5S, który pomimo swojej premiery w 2013 roku, otrzymał ostatnio aktualizację do najnowszego iOS 11.

Źródło: Ars Technica

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.