Ekipa XDA-Developers odkryła pod koniec zeszłego roku, że nowa wersja Androida pozwoli operatorom na ukrywanie szczegółowej informacji na temat mocy sygnału sieci komórkowej. Jednak okazuje się, że nie jest to koniec zmian. Niedawno została odkryta kolejna zmiana w kodzie źródłowym Androida P, która pozwoli operatorom na modyfikację zachowania wskaźnika zasięgu sieci. Chodzi tutaj o przysłowiowe “kreski” widoczne w górnym pasku. Nieuczciwi operatorzy będą mogli w ten sposób sprawiać wrażenie, że ich sieć ma lepszy zasięg, niż to jest w rzeczywistości.

Przeciętny posiadacz smartfona zasięg sieci komórkowej ocenia na podstawie wskaźnika mocy sygnału, który jest widoczny obok poziomu naładowania baterii. Jednak jest to tylko graficzna prezentacja mocy sygnału odbieranego ze stacji bazowej. Aktualnie działa to na takiej zasadzie, że w pliku config_lteDbmThresholds zapisane są progi, po przekroczeniu których zmienia się ilość wyświetlanych “kresek”. Wartości te określane są przez producenta smartfona i mogą zostać zmodyfikowane przez operatora za pomocą zmodyfikowanego przez siebie oprogramowania. Jak do tej pory nie zdarzyło się, żeby któryś z producentów smartfonów majstrował przy wartościach ustalonych przez Google.

poziomy sygnału

Android P pozwoli na modyfikację zachowania się wskaźnika zasięgu sieci

W repozytorium Android Open Source Project zostały umieszczone pliki zawierające konfiguracje dopasowane pod sieci trzech operatorów: Vodafone Libertel (Holandia), Verizon Wireless (Stany Zjednoczone) oraz Telstra Corp. (Australia). Jak na razie żaden z nich nie skomentował wprowadzonych zmian. Nikt również nie wie, dlaczego poszczególni operatorzy chcieliby mieć wpływ na ilość kresek wyświetlanych przez smartfony swoich klientów. Zwłaszcza że poszczególne pliki konfiguracyjne są wczytywane po włożeniu karty SIM danego operatora. Na szczęście zmiany te nie mają żadnego wpływu na API, z którego korzysta aplikacja mobilna Speed Test. Zawsze możecie jej użyć do dokładnego określenia zasięgu sieci swojego operatora.

Speed Test miernik sygnału

Źródło: XDA-Developers

 

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.