O testach 5G słyszymy już od ładnych paru lat. Jednak do tej pory mieliśmy do czynienia przeważnie z testami przeprowadzanymi za pomocą specjalnie przygotowanych do tego platform testowych. Jednak najważniejsze są te testy, w których sprawdza się kompatybilność pomiędzy urządzeniami opracowanymi przez różnych dostawców. Nokia oraz Qualcomm ogłosili niedawno, że potwierdzili interoperacyjność swoich rozwiązań, które niedługo trafią na rynek. Oznacza to, że obie firmy są gotowe na sieci 5G zgodne ze standardem 3GPP 5G NR Release 15.

Standard 3GPP opisujący pierwsze sieci 5G został zatwierdzony w grudniu zeszłego roku. Nokia oraz Qualcomm musieli działać bardzo szybko, żeby potwierdzić zgodność ich produktów ze standardem. Zasada działania jest tutaj prosta. Na początku każda z firm pracuje nad swoim urządzeniem (Nokia przygotowuje stację bazową, a Qualcomm terminal użytkownika), które testuje wewnętrznie pod kątem zgodności ze standardem. Następnie inżynierowie z obu firm przeprowadzają wspólne testy, których celem jest potwierdzenie kompatybilności obu produktów. Nokia pokazała w ten sposób, że ich stacja bazowa o nazwie AirScale jest gotowa na 5G. Natomiast Qualcomm udowodnił, że dysponuje technologią potrzebną do budowy smartfonów z modemami 5G.

Nokia oraz Qualcomm już niedługo zaczną testy 5G razem z operatorami

Testy zostały przeprowadzone z użyciem częstotliwości z pasm 3,5 GHz oraz 28 GHz. Budową sieci 5G na tych pasmach zainteresowani są operatorzy ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii, Korei oraz Europy. Dlatego też Qualcomm oraz Nokia już uzgodnili rozpoczęcie wspólnych testów sieci 5G NR w 2018 roku z następującymi operatorami: BT/EE, Deutsche Telekom, Elisa, KT, LGU+, NTT DOCOMO, Optus, SKT, Telia oraz Vodafone Group. Z kolei pierwsze sieci komercyjne mają być gotowe już w połowie przyszłego roku.

Źródło: Qualcomm, Nokia

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.