Na jakiś czas postanowiliśmy zrezygnować z pisania o Androidzie. Dlaczego? Bo nas aż szlag trafiał obcując z tym, co się z tym systemem dzieje. Nawet nie chcieliśmy wiedzieć ile dziur wyszło i ile nie jest załatanych. Prawda jest taka, że nie jest to dobre podejście, bo jest to ucieczka od problemów, a my o problemach informujemy i staramy się im zaradzić, więc… dzisiaj znów Android…

Co nas wkurza bardziej od samych dziur w Androidzie? To, że nikt nie stara się tego naprawić. Takie babole zawsze popełniał Microsoft w przeszłości i na dobre to mu nie wyszło. Producentów absolutnie nie interesuje upgrade starych urządzeń, a więc sprawa wygląda nie fajnie. Masz bug – kup sobie nowy smartfon. Klienci na pewno czują się nieco oszukani takim działaniem.

Protect-Android-From-Malware

Liczby też nie wnoszą optymizmu do sprawy. Okazuje się, że ogromna ilość, bo aż aż 87 procent wszystkich smartfonów z systemem Android jest podatnych na różnego rodzaju ataki. Wynik ten wygląda, jak jakieś dobre kłamstwo, ale niestety nie jest nim. Są to wyniki naukowców z Cambridge.

images

Jak badano smartfony? Badaniu poddano aż 20 tys. urządzeń pod kątem obecności jednej z 11 wykrytych w ostatnich latach krytycznych luk bezpieczeństwa. Wyniki są wręcz niedopuszczalne, bo w ciągu roku Androidy otrzymują średnio tylko 1,26 aktualizacji bezpieczeństwa. Jak dla mnie, jest to komedia, a nie rzeczywistość. Tak się nie da pracować, ani żyć z telefonem. Jakby się chodziło z bombą z opóźnionym zapłonem. Skąd taki obrót sprawy? To jest w tym wszystkim chyba najbardziej bezczelne. Producenci żerują na niewiedzy klientów. Większość z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich telefony są zagrożone. Ostatnio, poznałam panią, w wieku 33 lat, która nawet nie zdawała sobie sprawy, że na smartfony są wirusy i że takowego złapała.

Android-virus

Który producent jest największą mendą? Udało nam się dorwać malutki ranking producentów i średniej ilości aktualizacji w roku:

  • Nexus – 5,7
  • LG – 3,97
  • Motorola – 3,1
  • Samsung – 2,7
  • Sony – 2,5
  • HTC – 2,5
  • Asus – 2,4

Nie są to wszyscy. To tylko siódemka najlepszych. Pełny raport można znaleźć na stronie Uniwersytetu Cambridge w formie załącznika PDF.

images (2)

Sytuacja wygląda naprawdę strasznie i jesteśmy nią mocno zniesmaczeni. Jest to moment w którym naprawdę rozważamy przejście na inny system operacyjny, choćby nawet Windows Phone, chociaż może bardziej schylilibyśmy się w stronę OSX. Systemy te, też nie należą do genialnych, ale na pewno ich producenci przejmują się dziurami, jakie zostają w ich systemach znalezione i aż tak nie olewają klientów.