AMD zamieszali na rynku laptopów i komputerów osobistych. Teraz pojawiły się plotki, że “czerwoni” szykują się na podbój rynku smartfonów. Ich pierwszym chipsetem ma być układ AMD Ryzen C7 bazujący na procesorach ARM Cortex. Z kolei za łączność ma odpowiadać modem chińskiego MediaTeku.

Aktualnie Qualcomm jest niepodważalnym liderem rynku urządzeń mobilnych. Chipset tego producenta znajdziecie niemalże w każdym flagowcu z Androidem na pokładzie. Wyjątek stanowią smartfony Samsunga oraz Huawei, ponieważ obaj producenci stosują własne rozwiązania. Pozostali kupują chipsety od Qualcomma. Dlatego też firma ta nie raz była posądzana o stosowanie praktyk monopolistycznych. Jednak nie zmienia to faktu, że firma ta dostarcza obecnie najlepsze rozwiązania dla urządzeń mobilnych, a konkurencja jest za nimi w tyle. Kiedyś wielkie ambicje dotyczące rynku mobilnego miał Intel. Ale proponowane stosowanie architektury x86 w urządzeniach mobilnych nie było dobrym pomysłem. Dlatego AMD miało postawić rozwiązanie bazujące na procesorze ARM.

Informacje dot. AMD Ryzen C7 to na razie plotki i przecieki

Po sieci krąży zdjęcia prezentujące slajd domniemanego nowego układu ze stajni AMD. Ma być nim pierwszy chipset przeznaczony dla urządzeń mobilnych. Jednak jego źródło nie jest zbyt pewne.

AMD Ryzen C7

Jednak, jeśli w informacji tej jest choć ziarno prawdy, to zapowiada się ciekawie. AMD ma duży potencjał i jest marką szanowaną przez graczy. Teoretycznie smartfony z modułem graficznym AMD Radeon mogłyby przyciągnąć do siebie fanów gier mobilnych. Zastanawiająca jest również informacja dotyczącą modemu 5G. Z reguły chipset AMD Ryzen C7 stanowiłby bezpośrednią konkurencję dla układów pokroju MediaTek Dimensity 1000. Dodatkowo MediaTek podjął współpracę z Intelem, przy czym dotyczy ona jedynie modemów 5G dla komputerów osobistych i laptopów. Dlatego dość mało prawdopodobne wydaje się to, że AMD udało się w tej kwestii porozumieć z MediaTek’iem.

Źródło: GizmoChina

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.