Intel sprzedał Apple cały swój dział pracujący nad modemem 5G. Jednak “niebiescy” zostawili sobie awaryjne rozwiązanie, które pozwoli im na pozostanie na rynku związanym z sieciami nowej generacji. Jest nim współpraca z tajwańskim producentem układów mobilnych. MediaTek, bo o nim tutaj mowa, pochwalił się właśnie modemem 5G, który zawita w laptopach z procesorami Intela.

Prace nad modemami obsługującymi sieci mobilne nowej generacji wymagają sporej ekspertyzy. Intel przez wiele lat pracował nad własnym modemem. Jednak prace te nie wyszły. Firma ta była na tyle rozczarowana mizernymi efektami wieloletniej pracy, że zaczęła szukać klienta na cały dział pracujący nad wspomnianym układem 5G. Zainteresowanym okazało się Apple. Gigant z Cupertino ponoć również pracował nad własnym modemem, ale nigdy się do tego nie przyznał. Dlatego też kupno działu Intela (transakcja objęła zarówno całe know-how, jak i pracowników) dało nadzieję na pojawienie się na rynku iPhone’ów z autorskimi układami komunikacyjnymi. Przy czym Intel pozostawił sobie furtkę, żeby nie zostać wykluczonym z rynku 5G. “Niebiescy” w umowie z Apple zawarli zapis, że nie będą pracować nad rozwiązaniami 5G przeznaczonymi dla urządzeń mobilnych. Oznacza to, że Intel bez żadnych konsekwencji może pracować nad innymi rozwiązaniami związanymi z sieciami nowej generacji. Jednak firma nie zamierza pracować nad własnym modemem dla komputerów.

Intel + MediaTek = laptopy z 5G

Partnerstwo Intela i MediaTeku to klasyczna sytuacja typu win-win. Ogłoszona umowa jest najzwyczajniej w świecie korzystna dla obu stron. Intel zyskuje w ten sposób partnera, który może dostarczyć układy o wydajności porównywalnej z rozwiązaniami Qualcomma. Co prawda MediaTek jest trochę za konkurentami. Jednak musimy pamiętać o tym, że wyścig 5G nie jest sprintem, a maratonem. Nie liczy się to, kto będzie pierwszy. Dużo ważniejsze jest to, kto zapewni najlepsze rozwiązania, kiedy 5G będzie powszechnie dostępne.

Dodatkowo MediaTek ma okazję pokazać całej branży IT, że jest godnym zaufania partnerem. Do tej pory procesory mobilne Tajwańczyków nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Teraz znajdziemy je w wielu renomowanych laptopach. Pierwsze produkty korzystające z tego rozwiązania mają pojawić się na początku 2021 roku. Będą nimi komputery przenośne Della i HP.

MediaTek Dimensity 1000

Na koniec warto zwrócić uwagę na specyfikację nowego modemu. Układ Dimensity 1000 obsługuje jedynie sieci 5G pracujące na częstotliwościach do 6 GHz. Czyli nie będą one działać w pasmach milimetrowych (26/28 GHz). Przy czym rozwój 5G w wariancie sub-6 GHz ma zapewniać maksymalną prędkość pobierania danych do 4,7 Gbit/s. Przy czym żaden z operatorów nie posiada wystarczająco szerokich kanałów, żeby uzyskać taki wynik. W praktyce europejscy operatorzy bez większych problemów mogą budować sieci 5G sub-6 GHz uzyskujące prędkości do 2 Gbit/s.

Źródło: Intel

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.