Deutsche Telekom, właściciel marki T-Mobile, poinformował o imponujących postępach w budowie sieci 5G w Niemczech. Operatorowi udało się uruchomić wystarczającą liczbę nadajników, żeby zapewnić zasięg nowej technologii połowie mieszkańców Niemczech. Sygnał sieci 5G dociera już do 40 milionów osób, co było możliwe dzięki uruchomienia techniki DSS w paśmie 2100 MHz. Oprócz tego telekom korzysta również z częstotliwości 3,6 GHz.

Budowa sieci 5G sprowadza się w największym stopniu do modernizacji obecnej siatki nadajników. Operatorzy wyposażają swoje maszty zarówno w nowe moduły radiowe i anteny, jak i rozbudowują uruchomione wcześniej stacje bazowe LTE. Istotne jest również to, że aktualizacja oprogramowania oraz ewentualna nieznaczna modyfikacja sprzętu pozwala na uruchomienie sieci 5G na częstotliwościach współdzielonych z 4G. Aktualnie poszczególni europejscy operatorzy korzystają w tym celu z techniki dynamicznego współdzielenia pasma (DSS) na częstotliwości 2100 MHz. Zabieg ten jest stosowany nie tylko przez polskich operatorów (tj. Play, T-Mobile i Orange), ale również zagranicznych, w tym niemieckiego Deutsche Telekom. Okazuje się, że odpowiednie wdrożenie tego rozwiązania nie daje tylko złudnego przebywania w zasięgu sieci 5G, ale również poprawia komfort korzystania z Internetu mobilnego.

Magentowa sieć 5G działa w Niemczech w pasmach 2100 MHz i 3,6 GHz

Wielu sceptyków uruchamiania sieci 5G w paśmie 2100 MHz uważa, że rozwiązanie to nie oferuje nic poza wrażeniem przebywania w zasięgu sieci nowej generacji. Tak jednak nie jest. Według informacji udostępnionych przez Deutsche Telekom rozwiązanie to oferuje również wzrost maksymalnej prędkości pobierania danych. Operator deklaruje, że sieć 5G działająca w paśmie 2100 MHz pozwala na osiągnięcie prędkości rzędu 225 Mbit/s. Jest to dwa razy większa prędkość w porównaniu z dotychczasowymi możliwościami sieci na terenach wiejskich. Z kolei w miastach maksymalna prędkość pobierania danych sięga od 600 Mbit/s do 800 Mbit/s.

To jednak nie wszystko. Niemiecki telekom uruchamia również sieć 5G w paśmie 3,6 GHz, które oferuje prędkości rzędu 1 Gbit/s. Przy czym aktualnie usługa ta jest dostępna jedynie w kilku największych miastach.

Lista urządzeń, na których działa 5G w paśmie 2100 MHz u operatora Deutsche Telekom. Aktualnie ogranicza się ona do serii Samsunga Galaxy S20 z modemami 5G oraz Huawei P40 Pro. Niedługo dołączy do nich OnePlus 8, który wymagane wsparcie otrzyma poprzez aktualizację oprogramowania.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.