Orange jako kolejny operator uruchomił w Polsce sieć 5G działającą w paśmie 2100 MHz. Według zapewnień operatora wdrożenie to nie zapewnia znacznego zwiększenia prędkości przesyłania danych. Jednak jest to kolejny etap ciągłej ewolucji sieci, która jest niezbędna do utrzymania poprawnego działania Internetu mobilnego.

Jeszcze nie tak dawno przedstawiciele Orange deklarowali, że nie uruchomią sieci 5G w paśmie 2100 MHz. Operator nie chciał w tym roku przystosowywać obecnie posiadanych zasobów radiowych do nowej technologii. Zamiast tego Orange promowało szybkie uruchomienie “prawdziwego 5G” pracującego na dedykowanych do tego celu częstotliwościach, tj. w zakresie od 3400 MHz do 3800 MHz. Jednak zawirowania wokół aukcji dystrybucyjnej sprawiły, że telekom zdecydował się na zmianę swojej strategii. Dlatego też dzisiaj mówimy o starcie usługi #hello5G, która jest krokiem pośrednim we wdrożeniu nowego standardu zapewniającego znaczne zwiększenie prędkości przesyłania danych.

“Dziś otwieramy kolejny rozdział dla Orange Polska. Od ponad dwóch lat prowadziliśmy testy laboratoryjne i terenowe, z inżynierami i naszymi klientami. Teraz z #hello5G może korzystać nawet 6 mln osób w blisko 400 miejscowościach, obecnie nikt nie oferuje większego zasięgu tego typu usług” – mówi Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

5G w paśmie 2100 MHz, czyli ciągła ewolucja sieci

Wcześniej wdrożenie nowego standardu sieci komórkowej wiązało się z wprowadzeniem nowego dedykowanego pasma częstotliwości. W przypadku sieci 5G miało się to wiązać z dystrybucją zasobów z pasma 3,6 GHz. Co prawda standard 4G również przewiduje używanie tego zakresu częstotliwości. Jednak żaden operator na to się nie zdecydował. Dlatego też w całej Europie aukcje pasma 3,6 GHz były ściśle powiązane z wprowadzeniem sieci 5G. Niestety w Polsce (oraz np. Holandii) takie uzależnienie tych dwóch czynności oznaczałoby opóźnienie wdrożenia 5G. Dlatego też poszczególni operatorzy zdecydowali się na uruchomienie nowych usług na obecnie posiadanych częstotliwościach.

W przypadku sieci 5G zabieg ten jest dużo prostszy, niż było to możliwe w przypadku uruchamiania pierwszych sieci 4G. Nowy standard przewiduje zastosowanie techniki dynamicznego współdzielenia pasma (DSS) pomiędzy terminalami 5G i 4G.

“Uruchamiamy dziś #hello5G w paśmie 2100 MHz, którym już dysponujemy, aby dać klientom możliwość pierwszych doświadczeń z 5G już teraz, pomimo opóźnienia aukcji pasma 3,5 GHz. To początkowy etap budowy kompleksowej sieci 5G. W miarę jej rozwoju, po przydzieleniu kolejnych częstotliwości, możliwości naszej sieci będą coraz bardziej imponujące, aż do samodzielnej 5G, pozwalającej na zastosowania, do których dziś nie mamy dostępu. Wierzymy, że technologia powinna być przydatna. 5G pomoże nam jeszcze lepiej dopasować się do potrzeb naszych klientów, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych” – Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Urządzenia obsługujące #hello5G

Do korzystania sieci 5G Orange wymagany jest terminal obsługujący nowy standard sieci mobilnych w paśmie 2100 MHz (n1) z jednoczesnym wsparciem techniki dynamicznego współdzielenia częstotliwości DSS (Dynamic Spectrum Sharing). Przy czym operator nie gwarantuje, że każde urządzenie spełniające podstawowe wymagania techniczne będzie bez problemów działał w nowo uruchomionej usłudze.

Tylko telefony kupione w sieci sprzedaży Orange i z najnowszą wersją oprogramowania obsługującego 5G w pasmie 2100 MHz będą prawidłowo współdziałać z siecią 5G w Orange.

Na liście urządzeń zgodnych z usługą #hello5G znajdują się:

  • Xiaomi Mi 10, Mi 10 Lite oraz Mi 10 Pro,
  • Motorola Edge,
  • LG Velvet,
  • Huawei P40 oraz P40 Pro.

Przy czym Orange zadeklarowało ciągłe rozszerzanie bazy kompatybilnych urządzeń. W najbliższym czasie pojawią się w niej również Sony Xperia 1 II, Samsung Galaxy S20+ 5G oraz Samsung Galaxy S20 Ultra 5G.

Zasięg sieci 5G w paśmie 2100 MHz

Względne pojęcie o zasięgu sieci 5G dają mapy planowanych uruchomień stacji bazowych. Jednak to, że dany operator ma wydane pozwolenie radiowe, nie oznacza, że już z niego korzysta. Dodatkowo trudno jest określić zasięg pojedynczej stacji bazowej. Na szczęście na stronie operatora dostępna jest interaktywna mapa, która pokazuje aktualny zasięg sieci 5G.

Aktualnie w zasięgu usługi #hello5G znajduje się prawie 6 mln osób. Przy czym obecnie jest on ograniczony do wybranych lokalizacji kilku miast.

Orange zasięg 5G

Niestety nie wszystkie miasta mają równie dobry zasięg sieci 5G. W przypadku Warszawy i Łodzi mamy do czynienia z dobrym pokryciem całego miasta.

Dla porównania w Poznaniu i we Wrocławiu zasięg ogranicza się do najbardziej zaludnionych dzielnic.

Taryfy

Orange stosuje dość duże ograniczenia, jeśli chodzi o dostępność nowej usługi. Z sieci 5G w paśmie 2100 MHz mogą obecnie skorzystać klienci indywidualni, którzy posiadają nowy Plan Mobilny 75 lub Abonament komórkowy w Orange Love Extra, lub Premium zakupiony 12 marca 2020 r. lub później, oraz klientów biznesowych korzystających z Planów Firmowych L lub XL, kupionego 24 lutego 2020 r. lub później. Posiadacze planu Firma mogą korzystać z usługi „5G dla Firm” za 9,90 zł netto miesięcznie.

Klienci indywidualni, którzy korzystają z Planu Mobilnego 75, Orange Love Extra i Premium kupionego przed 12 marca 2020 r., mogą włączyć „Możliwość korzystania z 5G” samodzielnie, po zalogowaniu do konta Mój Orange na stronie operatora lub poprzez infolinię. Po uruchomieniu #hello5G otrzymają oni dodatkowy pakiet 40 GB danych do wykorzystania każdego miesiąca. W przypadku klientów Orange Love Extra i Premium zwiększenie pakietu danych wiąże się z koniecznością podpisania aneksu do obecnej umowy. Przy czym aneks ten nie zmienia dotychczasowej miesięcznej kwoty zobowiązania.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.