Ericsson ogłosił dzisiaj początek komercyjnej sprzedaży usługi ESS, czyli Ericsson Spectrum Sharing. Według Szwedów jest to autorskie rozwiązanie dynamicznego współdzielenia pasma pomiędzy sieciami 4G i 5G. Opracowane w tym celu algorytmu co 1 ms dobierają optymalną ilość zasobów dla obu technologi. W Polsce korzystać z tego rozwiązania będzie Play, który wdraża 5G w paśmie 2100 MHz.

Operatorzy z całego świata są zainteresowani różnymi scenariuszami wdrażania sieci 5G. Oczywiście największy przyrost prędkości zaoferują te rozwiązania, które opierają się na zagospodarowaniu nowych pasm częstotliwości. Jednak prędzej czy później każda nowa generacja sieci komórkowych “ląduje” na tych samych częstotliwościach co poprzednia. Przy czym taki refarming częstotliwości jest długotrwałym i uciążliwym dla operatora procesem. Dlatego też producenci stacji bazowych zaczęli pracować nad rozwiązaniami, które pozwalają na tzw. dynamiczne współdzielenia pasma. Oznacza to, że na tej samej częstotliwości mogą działać dwie sieci (np. 4G i 5G). Z kolei odpowiednie algorytmy dbają o to, żeby przydział zasobów radiowych pomiędzy terminale pracujące w poszczególnych technologiach był na tyle optymalny, żeby wydajność całej sieci operatora była jak największa.

Ericsson wspiera operatorów, którzy chcą uruchomić 5G na niskich częstotliwościach

Ericsson przyznał, że jeśli jakiś operator chce mieć duży zasięg sieci 5G, to ma dwa wyjścia. Pierwsze z nich polega na statycznym podziale częstotliwości z niższych zakresów pomiędzy sieci 4G i 5G. Z kolei drugie sprowadza się do wgrania nowego oprogramowania, które obsługuje ESS, czyli Ericsson Spectrum Sharing. Rozwiązanie to, co 1 ms analizuje obciążenie stacji bazowej pod kątem aktywności terminali i na tej podstawie przydziela optymalną liczbę zasobów dla obu technologi.

Ericsson ESS

Aktualnie funkcja ta jest dostępna dla wszystkich klientów Ericssona, którzy posiadają moduły radiowe wyprodukowane w 2015 roku lub później. Obecnie z ESS korzystają czterej operatorzy: Swisscom (Szwajcaria), Telstra (Australia), Ooredoo (Katar) oraz Play (Polska). Sibel Tombaz z Ericssona stwierdziła, że dynamiczne współdzielenie pasma jest dwukrotnie wydajniejsze w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami statycznymi.

Źródło: FierceWireless, Ericsson

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.