Zawirowania wokół pierwszej aukcji na częstotliwości dedykowane dla sieci 5G zmusiły zarząd Orange do zmiany planów. Operator ogłosił właśnie, że 1 lipca uruchomi #hello5G, czyli swoją pierwszą usługę 5G. Zrobi to z użyciem pasma 2100 MHz, które jest używane również przez sieć LTE.

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa zmusiła wielu operatorów do zmiany planów dotyczących wprowadzania usług 5G. W wielu krajach zaplanowane aukcje i przetargi na nowe częstotliwości zostały albo wstrzymane bądź też przełożone na późniejszy termin. Dlatego też poszczególne telekomy zdecydowały się do uruchomienia nowej technologii na obecnie posiadanych zasobach widmowych. Z kolei w Polsce przydział częstotliwości wygląda tak, że 3 z 4 operatorów może uruchomić 5G w paśmie 1800 MHz lub też 2100 MHz. Już teraz wiemy, że wybór padł na drugie z nich. Najpierw Play skorzystał z dobrodziejstwa współdzielenia pasma 2100 MHz przez dwie technologie i uruchomił 5G na komercyjnym sprzęcie w Trójmieście. Później T-Mobile zapowiedział podobny krok. Teraz na to samo zdecydował się Orange.

Z 5G od Orange będzie można skorzystać już od 1 lipca tego roku

Przedstawiciele Orange dotychczas krytykowali swoich konkurentów za plany wcześniejszego uruchomienia 5G na dotychczasowych częstotliwościach. “Pomarańczowi” od samego początku deklarowali chęć szybkiego uruchomienia “prawdziwego 5G” w paśmie 3,4 – 3,8 GHz. Jednak, jak czytamy w dzisiejszym komunikacie prasowym, odwołana aukcja zmusiła operatora do zmiany planów.

“Pandemia koronawirusa opóźniła proces przydzielenia w Polsce pasm przeznaczonych do budowy 5G w Europie. Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się dać użytkownikom możliwość zrobienia pierwszego kroku w odkrywaniu sieci 5G na częstotliwościach, jakie posiadamy. Co szczególnie istotne, wraz z uruchomieniem sieci zaproponujemy klientom smartfony, które będą współdziałać z tą technologią i pozwolą od razu korzystać z nowej sieci” – mówi Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Orange kończy właśnie modernizację sieci, która pozwoli na uruchomienie sieci 5G w paśmie 2100 MHz na 1600 stacjach bazowych. Na początku w zasięgu nowej usługi znajdą się mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Krakowa oraz Katowic. W zasięgu #hello5G znajdzie się blisko 6 mln osób.

Operator zaznacza, że mamy tutaj do czynienia z pierwszym etapem wdrażania sieci piątej generacji. Docelowo pasmo 2100 MHz będzie używane do poprawy zasięgu 5G wewnątrz budynków. Jednocześnie telekom zaznacza, że intensywnie pracuje nad uruchomieniem usług w nowych częstotliwościach. Operator testuje rozwiązania bazujące na pasmach 3,5 GHz oraz 26 GHz.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.