Kolejny operator zdecydował się na skorzystanie z tego, że 5G może działać na częstotliwościach współdzielonych z 4G. Jest nim holenderski oddział Vodafone, który uruchomił 5G w paśmie 1800 MHz na terenie połowy kraju. Do końca lipca zasięg zwiększy się do obszaru całego kraju.

Wygląda na to, że europejscy operatorzy znaleźli sprytny sposób na uruchomienie sieci 5G pomimo odwoływanych przetargów na nowe częstotliwości. Sytuacja w Holandii jest jeszcze gorsza niż w Polsce, ponieważ tam pierwsze nowe częstotliwości będą rozdysponowane dopiero w 2022 roku. Dlatego też szefowie VodafoneZiggo zdecydowali się na rozpoczęcie wdrażania sieci piątej generacji na częstotliwościach używanych do tej pory przez starsze rozwiązania. Operator posłuży się tutaj technologią dynamicznego współdzielenia pasma ESS (Ericsson Spectrum Sharing). Według zapewnień przedstawicieli Vodafone aktualne zasoby częstotliwościowe pozwolą na osiągnięcie maksymalnej prędkości pobierania danych na poziomie 1 Gbit/s.

Vodafone: 5G na dotychczasowych pasmach przyspieszy sieć o 10% i zredukuje opóźnienia o 30%

Wiele osób zarzuca operatorom, którzy uruchamiają sieci 5G na obecnie posiadanych częstotliwościach, że są to zabiegi czysto marketingowe. W końcu największy wzrost prędkości w zyskuje się poprzez transmisję danych w szerokich kanałach, do czego są potrzebne nowe pasma częstotliwości. Jednak według zapewnień holenderskiego oddziału Vodafone wdrażanie 5G na niskich częstotliwościach ma sens. Operator w komunikacie prasowym wypunktował kilka właściwości uruchomionego rozwiązania:

  • posiadane częstotliwości pozwolą na pobieranie danych z prędkościami do 1 Gbit/s (obecnie operator oferuje na swoim LTE maksymalnie 350 Mbit/s),
  • na samym początku wdrożenia średnia prędkość transmisji danych wzrośnie o 10%,
  • 30% redukcja opóźnień z obecnych około 30 ms do wartości poniżej 20 ms.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że wprowadzane zmiany mogą dość szybko poprawić komfort korzystania z sieci wszystkim klientom. Na samym początku 5G na 1800 MHz będzie dostępna na połowie terytorium kraju. Z kolei zasięg ogólnokrajowy pojawi się do końca lipca tego roku. Tak szybkie wdrożenie sieci piątej generacji na terenie całego kraju jest możliwe dzięki wykorzystaniu tych samych anten, które są używane przez sieć LTE.

Przeczytaj również: Niemiecki T-Mobile kopiuje pomysł Play i uruchamia 5G na 2100 MHz

Vodafone potwierdził, że 5G na 1800 MHz zadziała na następujących smartfonach: Samsung Galaxy S20 5G, S20+, S20 Ultra oraz Oppo Find X2 Pro. Oczywiście w najbliższym czasie pojawią się w ofercie kolejne kompatybilne urządzenia.

Źródło: VodafoneZiggo, Ericsson

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.