Budowa sieci komórkowych jest syzyfową pracą, która nigdy nie ma końca. Operatorzy cały czas muszą rozbudowywać swoją infrastrukturę oraz ulepszać obecnie posiadane już stacje bazowe. Zastanawialiście się może, ile czasu potrzebuje operator, żeby wprowadzić do swojej sieci obsługę nowego pasma częstotliwości? Amerykański oddział T-Mobile pokazał, że zaledwie 2 tygodnie wystarczą na rozbudowę setek stacji bazowych LTE w całym.

Niskie częstotliwości są niezwykle drogocenne dla operatorów komórkowych. Stanowią one tzw. pasmo zasięgowe, które pozwala na budowę sieci o ogólnokrajowym pokryciu. W Polsce jest to pasmo 800 MHz, natomiast w Stanach Zjednoczonych odbył się niedawno przetarg na nowe pasmo 600 MHz. Przetarg na nowe częstotliwości zakończył się w połowie kwietnia zeszłego roku. Cztery miesiące później T-Mobile pochwaliło się pierwszym udanym połączeniem korzystającym z nowego pasma. Później operator pracował nad modernizacją stacji bazowych w 100 miastach. Prace obejmowały zarówno nowe paso 600 MHz, jak i wcześniej posiadane 700 MHz. Pierwszy duży etap został zakończony na początku marca tego roku. Teraz operator chwali się kolejnymi postępami w rozbudowie sieci.

Technicy T-Mobile zmodernizowali setki stacji bazowych LTE w ciągu 2 tygodni

Jakby nie patrzeć, operator potrzebował mniej więcej roku, żeby zbudować ogólnokrajową sieć LTE korzystającą z nowego pasma częstotliwości. Czy jest to dobry wynik? Musimy mieć tutaj na uwadze fakt, że Stany Zjednoczone są jedynym krajem, który korzysta z pasma 600 MHz. Oznacza to, że żaden producent stacji bazowych nie miał gotowych modułów radiowych w momencie zakończenia przetargu. Dlatego pierwsza zmodernizowana stacja bazowa została uruchomiona 4 miesiące po zakończonej licytacji. Kolejnym ograniczeniem była wydajność fabryk, które zajmowały się dostarczeniem nowego sprzętu. Aktualnie pasmo 600 MHz jest używane przez T-Mobile na całym obszarze Stanów Zjednoczonych. Oznacza to, że nowe moduły radiowy dostarczyli do swoich stacji bazowych Nokia oraz Ericsson. Obaj producenci zaznaczają również, że inwestycja zrealizowana przez T-Mobile jest pierwszym krokiem budowy ogólnokrajowej sieci 5G.

Dlaczego o tym wspominam? Podobne inwestycje będą prowadzone również w Europie. Przy czym na naszym kontynencie będzie dotyczyć to nowego pasma 700 MHz, które będzie pochodzić z tzw. dywidendy cyfrowej. Jeżeli europejscy operatorzy będą w podobny sposób, to nowe pasmo dotrze do Waszych domów rok po zakończonym przetargu. Pierwsze stacje bazowe korzystające z pasma 700 MHz mogą powstać w 2020 roku.

Źródło: Twitter

 

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.