Wygląda na to, że polscy operatorzy w tej właśnie chwili dość intensywnie pracują nad szybkim komercyjnym wdrożeniem rozwiązań 5G. O ile T-Mobile nie wystartował jeszcze z akcjami marketingowymi, to już ma 800 nadajników gotowych na uruchomienie 5G w paśmie 2100 MHz. Drugie tyle powstanie do końca pierwszej połowy tego roku.

Pierwszym polskim operatorem, który chwalił się gotowością do uruchomienia 5G był Play. Niektórzy zarzucali, że „fioletowym” do odpalenia sieci piątej generacji brakuje jeszcze modułów radiowych pracujących na nowych częstotliwościach. Jednak producenci stacji bazowych przyspieszyli prace nad dodaniem wsparcia 5G na pasmach pierwotnie używanych przez sieci LTE. Dzięki temu 5G w Polsce zadebiutuje na częstotliwościach spoza pasma 3,4 GHz – 3,8 GHz. W przypadku Playa pierwsze komercyjne wdrożenie 5G odbędzie się na częstotliwości 2100 MHz, z kolei Plus skorzysta z pasma 2600 MHz. Teraz dowiedzieliśmy się, że na podobny krok zdecyduje się T-Mobile.

T-Mobile chce uruchomić 5G na 2100 MHz, ale czeka na komercyjną dostępność urządzeń

Według zapewnień T-Mobile “żaden producent nie oferuje telefonów i ruterów logujących się do sieci 5G na częstotliwościach, którymi obecnie dysponują operatorzy w Polsce“. Dlatego operator dąży do uruchomienia sieci 5G pozbawionej nonsensów. Chodzi tutaj o zapewnienie użytkownikom dostępności odpowiednich urządzeń i jak najlepszej jakości usług. Jeśli będzie to możliwe, to taryfy dedykowane dla użytkowników sieci 5G pojawią się po rozdysponowaniu częstotliwości z pasma 3,4 GHz – 3,8 GHz. Jednak nie jest wykluczone, że jeśli dystrybucja nowych zasobów będzie się przeciągać, to T-Mobile zdecyduje się na komercyjne wdrożenie 5G na obecnie posiadanych częstotliwościach.

“Rozbudowa infrastruktury 5G stanowi strategiczny, ale też ekscytujący kierunek rozwoju T‑Mobile. Chcemy od razu objąć zasięgiem nowej technologii szerokie grono odbiorców zapewniając ciągłość i jakość sygnału. Stąd już teraz w Warszawie jest 800 stacji bazowych gotowych do działania, a do końca pierwszego półrocza tego roku będziemy mieć do dyspozycji łącznie 1600 stacji w pięciu polskich miastach. W efekcie jeszcze w pierwszym półroczu 2020 roku ponad 6 mln mieszkańców Polski znajdzie się w zasięgu sieci 5G” – powiedział Andreas Maierhofer, prezes zarządu T Mobile Polska.

Aktualnie T-Mobile buduje infrastrukturę 5G bazującą na paśmie 2100 MHz. W pierwszej kolejności powstają one w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi oraz Katowicach.

Źródło: T-Mobile

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.