Polscy operatorzy nie próżnują. Telekomy intensywnie występują o pozwolenia radiowe na uruchamianie kolejnych stacji bazowych 5G. Aktualnie jest ich już 2 783, z czego większość dotyczy pasma 2100 MHz. Liczba ta cały czas będzie rosnąć, ponieważ klienci oczekują coraz to większego zasięgu nowej technologii.

Urząd Komunikacji Elektronicznej w okolicach 25 dnia każdego miesiąca publikuje aktualną listę wydanych pozwoleń radiowych. Analiza dokumentu pozwala na ocenę zasięgu sieci 5G każdego z operatorów. Przy czym należy pamiętać o tym, że wydanie pozwolenia radiowego nie jest równoznaczne z uruchomieniem konkretnej stacji bazowej. W kwietniu polscy operatorzy dysponowali pozwoleniami dla niespełna 1,8 tys. nadajników sieci 5G. W maju sytuacja wyglądała podobnie. Z kolei w ostatnim miesiącu liczba ta wzrosła o około 1 tys. pozwoleń.

Mapy stacji bazowych sieci 5G w Polsce

Plus

Plus uruchomił sieć 5G w paśmie TDD 2600 MHz z początkowym zasięgiem obejmującym 7 miast: Warszawę, Łódź, Gdańsk, Poznań, Szczecin, Wrocław i Katowice. Oprócz tego operator posiada pozwolenia na jedną stację bazową w Mielcu oraz trzy w Siedlcach.

Orange

Orange uruchomi swoją sieć 5G w paśmie 2100 MHz na początku lipca. Z obecnych pozwoleń radiowych można wywnioskować, że operator na początku skupi się m.in. na Warszawie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Krakowie. Jednak nie są to jedyne miasta, w których będzie działać “pomarańczowa” sieć 5G.

T-Mobile

Rozmieszczenie stacji bazowych 5G T-Mobile wygląda podobnie do sieci Orange. Obaj operatorzy współdzielą wiele stacji bazowych w ramach spółki NetWorkS!. Jednak w niektórych miastach widać różnice w kwestii wyboru konkretnych lokalizacji.

Play

Play posiada obecnie najwięcej pozwoleń na stacje bazowe 5G w paśmie 2100 MHz. Przy czym liczba działających nadajników jest dużo niższa. Za to mamy w tym przypadku do czynienia z najbardziej rozrzuconą siatką, która swoim zasięgiem obejmuje większą liczbę miejscowości niż u konkurencji.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.