Play oprócz prac nad 5G w Trójmieście testuje 5G również w innych polskich miastach. Dość ciekawie zapowiadają się testy w Sokołowie Podlaskim, gdzie działa stacja Massive MIMO dostarczona przez szwedzkiego Ericssona. Docelowo transfer danych ma przekroczyć 1 Gbit/s, ale nie to jest najważniejsze.

Kiedy mówimy o tym, że 5G zapewni szybszy internet mobilny, to często mamy na myśli maksymalne prędkości pobierania danych. Jednak nie jest to do końca prawdą. Co prawda wyższe zakresy częstotliwości oznaczają szersze kanały transmisyjne, co przekłada się na wzrost maksymalnych prędkości pobierania i wysyłania danych. Jednak nowa generacja sieci komórkowych niesie ze sobą inne nowe rozwiązanie, które powinno zapewnić skok jakościowy zapchanych dziś sieci komórkowych. Jest nim technika Massive MIMO, która korzysta z zaawansowanych układów antenowych pozwalających generować wiązki dedykowane dla poszczególnych użytkowników. Tego typu stacja bazowa pracuje właśnie w pilotażowej sieci 5G uruchomionej przez Play we współpracy z Ericssonem.

Play nie samym Huawei stoi, Ericsson też ma nowoczesne stacje bazowe

Jeszcze do połowy lipca 2018 roku Play był uzależniony od jednego dostawcy sprzętu radiowego. Był nim chiński Huawei. Później operator podpisał kontrakt z Ericssonem. Teraz Szwedzi są istotnym partnerem, ponieważ mają w swoim portfolio zaawansowane rozwiązania techniczne dedykowane sieciom 5G. Ważne jest również to, że nowe stacje bazowe nie tylko pozwalają na budowę szybszej i pojemniejszej sieci, ale również zużywają mniej energii elektrycznej.

“Sokołów Podlaski wkracza w erę sieci piątej generacji, dzięki której opóźnienie sygnału liczone będzie w milisekundach. Jej niezawodność i szybkość – nawet do dziesięciu razy większa niż w przypadku 4G – zapewni mieszkańcom Sokołowa powszechny dostęp do sieci o wysokiej pojemności i przepustowości, oszczędność energii, wesprze rozwój nowoczesnych usług i innowacyjnych ekosystemów w całym powiecie sokołowskim” – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Michał Ziółkowski, Członek Zarządu ds. Technicznych P4, operatora sieci Play dodaje:

“Sieć 5G w Sokołowie Podlaskim to jeden z ważnych etapów rozwoju naszej nowoczesnej infrastruktury. Nieustanna rozbudowa i modernizacja sieci Play sprawia, że już dziś jesteśmy gotowi na komercyjne wprowadzenie 5G. Oczywiście warunkiem koniecznym jest dostępność urządzeń końcowych oraz dodatkowych częstotliwości dedykowanych do rozwoju technologii najnowocześniejszej generacji. Nasi klienci już wkrótce będą mogli cieszyć się pełnią możliwości jakie daje technologia 5G”.

Testy w Sokołowie Podlaskim odbywają się w tzw. paśmie C, czyli na częstotliwościach z zakresu od 3400 MHz do 3800 MHz. Aktualnie operator korzysta na potrzeby sieci pilotażowej z kanału o szerokości 50 MHz.

Play testy 5G

Na koniec warto dodać, że technika Massive MIMO nie zwiększa maksymalnej prędkości pobierania danych. Jednak zapewnia ona większą pojemność sieci. Przekłada się to na wzrost średnich prędkości pobierania danych. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu wąskich wiązek antenowych, które pozwalają na przydzielenie różnym użytkownikom tych samych zasobów radiowych.

Źródło: Ericsson

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.