Wszystko wskazuje na to, że Plus będzie pierwszym operatorem w Polsce, który uruchomi pierwszą komercyjną sieć 5G. Dzisiaj kilka szczegółów o planowanej inwestycji zdradził Ericsson, który jest jednym z dostawców stacji bazowych 5G Plusa.

Plus ma bardzo interesujący pomysł na 5G w Polsce. Do tej pory operator ten nie dzielił się informacjami na temat prowadzonych przez siebie testów. Zamiast tego Polkomtel zdecydował się na szybkie uruchomienie nowej sieci w paśmie TDD 2600 MHz. Wcześniej telekom chwalił się uruchomieniem na tej częstotliwości sieci LTE. Jednak próba czasu pokazała, że zasób ten dużo lepiej sprawdzi się dla sieci 5G. Zgodnie z poprzednią informacją prasową Plus uruchomi w najbliższym czasie około 100 stacji bazowych nowej generacji w 7 miastach. Przy czym blisko 80 z nich dostarczy Ericsson. Pozostałe około 20 nadajników 5G będzie od Nokii.

Plus już ma pierwsze urządzenia działające w 5G na 2600 MHz

Ericsson dostarczy Plusowi stacje bazowe, które znajdą się w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Oznacza to, że w pozostałych 2 miastach (tj. Warszawie i Katowicach) działać będzie sprzęt Nokii.

„5G staje się rzeczywistością. Wiosną bieżącego roku mieszkańcy wybranych miast zyskają dostęp do sieci 5G w codziennym życiu. Dostęp do technologii nowej generacji jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania użytkowników internetu mobilnego w zakresie jego szybkości, niskich opóźnień oraz jakości. Ericsson jest dumny, że może po raz kolejny uczestniczyć w tworzeniu historii polskiej telekomunikacji” – powiedział Jacek Falkiewicz, Dyrektor Sprzedaży w firmie Ericsson w Polsce.

Jednak dla klientów najważniejsze jest to, że operator już niedługo zaprezentuje pierwsze urządzenia działające w „zielonej” sieci 5G. Oznacza to, że Plus powinien wystartować z komercyjną ofertą nowej generacji już wiosną tego roku, czyli kilka miesięcy przed startem pierwszej aukcji nowych częstotliwości dedykowanych dla 5G.

„Byliśmy pionierami we wdrażaniu technologii LTE, którą jako jeden z pierwszych operatorów na świecie udostępniliśmy w paśmie 1800 MHz. Zapewnienie dostępu do szybkiego internetu mobilnego zrewolucjonizowało rynek telekomunikacyjny w Polsce i umożliwiło rozwój wielu gałęzi polskiej gospodarki. Bardzo się cieszę, że w momencie kiedy świat stoi na progu nowej rewolucji jaką jest 5G, Plus znów jest jej liderem. Dzięki nam już wkrótce 5G przestanie być faktem medialnym, lecz stanie się rzeczywistością. Są już dostępne pierwsze urządzenia działające w naszej sieci 5G i wkrótce je zaprezentujemy” – powiedział Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A. i Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

Źródło: Ericsson

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.