Jeszcze do niedawna Play budował swoją własną infrastrukturę korzystając ze sprzętu tylko jednego dostawcy. Był to Huawei. Teraz sytuacja się zmieniła. Fioletowy operator właśnie wybrał drugiego dostawcę stacji bazowych oraz systemu do zarządzania siecią. Jest nim Ericsson, który jest jednym z liderów rynku telekomunikacyjnego. Dodatkowo Play i Ericsson podpisali porozumienie o współpracy z ośrodkami badawczo-rozwojowymi znajdującymi się w Łodzi i Krakowie.

Play ma już 6 tysięcy własnych stacji bazowych, które oferują naprawdę szybki Internet. Ostatnie nasze rankingi pokazują, że gdyby najmłodszy z naszych operatorów nie musiał łatać dziur zasięgowych za pomocą roamingu krajowego, to miałby drugą najszybszą sieć LTE w Polsce. Jednak żaden operator nie zbuduje konkurencyjnej na rynku sieci, jeśli będzie uzależniony od jednego dostawcy sprzętu. Dlatego Play poświęcił 1,5 roku na wybór drugiego dostawcy. Chęć współpracy wyrazili trzej producenci stacji bazowych: Ericsson, Nokia oraz ZTE. Rywalizację wygrał Ericsson, który ma w najbliższym czasie dostarczać około 15% nowych stacji bazowych instalowanych przez Play’a.

Play będzie pracował z Ericssonem nad wdrożeniem 5G

Ericsson już jakiś czas temu ogłosił, że wszystkie urządzenia z rodziny Radio System pozwolą na budowę sieci 5G. Dzięki temu operatorzy będą mogli wdrażać nową technologią bez potrzeby wymiany posiadanego sprzętu. Dodatkowo pracownicy Playa będą mogli poznać rozwiązania 5G opracowywane przez Ericssona. Możliwe będzie to dzięki zawartemu porozumieniu o współpracy pomiędzy Play i ośrodkami badawczo-rozwojowymi firmy Ericsson w Polsce, które są zlokalizowane w Krakowie i Łodzi.

„Play jest operatorem budującym największą liczbę stacji radiowych w tym roku, a nasza prędkość transmisji danych została ostatnio uznana za drugą najlepszą w Polsce. Z perspektywy naszych inwestycji, zarówno w istniejącą technologię, jak i w przyszłe technologie, z przyjemnością rozszerzamy naszą współpracę z firmą Ericsson na obszar sieci radiowej. Play zyskał solidnego partnera, który pomoże nam przyspieszyć dalszą rozbudowę naszej własnej sieci telekomunikacyjnej a następnie będzie nas wspierał w ewolucji naszej sieci.” – CEO Play, Jean-Marc Harion

„Dla firmy Ericsson to bardzo ważne zwycięstwo w rynku europejskim. Dzięki niej znacząco zwiększymy nasz udział w polskim rynku. Wdrażając nasz najlepszy w swojej klasie system radiowy następnej generacji i rozwiązania OSS, przyczynimy się do dalszej skutecznej ekonomicznie rozbudowy sieci Play jednocześnie zapewniając najwyższy poziom usług dla klientów.” – Arun Bansal, Senior Vice President i szef Ericssona w Europie i Ameryce Łacińskiej

Źródło: Ericsson

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.