Często słyszymy o przełomowych odkryciach naukowców, które mają odmienić nasze życie. Jednak w wielu przypadkach mamy do czynienia z nowościami, których wdrożenie na skalę produkcyjną byłoby niesamowicie drogie i nie zawsze opłacalne. Natomiast naukowcy z Dartmouth College opracowali ciekawy sposób, który skutecznie wzmacnia sygnał domowej sieci Wi-Fi i bazuje na folii aluminiowej. Brzmi jak typowy clickbait, ale to naprawdę działa.

Metoda opracowana przez naukowców z Dartmouth College w Stanach Zjednoczonych opiera się na dobrze znanej w radiokomunikacji zasadzie odbicia fal elektromagnetycznych oraz ich koncentrowania. Może brzmi to skomplikowanie, ale idea ta jest stosowana przykładowo w antenach reflektorowych, które są powszechnie używane do odbioru telewizji satelitarnej. Właśnie, problem z tego typu antenami jest taki, że są one duże, przez co nie mogą być stosowane w sieciach Wi-Fi. Oczywiście w Internecie można znaleźć również wiele nagrań pokazujących, jak zbudować proste reflektory do domowych routerów. Jednak naukowcy pokazują, że konwencjonalne podejście do problemów nie zapewnia najlepszych wyników. Dlatego też postanowili podejść do problemu w trochę inny sposób i napisali program, który optymalizuje kształt reflektora dla routerów Wi-Fi.

Naukowcy dopracowywali prace nad reflektorami Wi-Fi przez ponad 2 lata.

Pierwsze wyniki badań zostały zaprezentowane na konferencji HotWireless 2015, gdzie praca naukowców została nagrodzona. Natomiast kilka dni temu na konferencji BuildSys w Holandii została opublikowana praca prezentująca dopracowaną wersję algorytmu. Przez 2 lata naukowcy dopracowali:

  • metodę szybkiego obliczania charakterystyki promieniowania routera Wi-Fi z reflektorem,
  • wewnątrzbudynkowy model propagacyjny uwzględniający tłumienie wprowadzane przez ściany,
  • algorytm optymalizujący kształt reflektora.

Założenia projektu są dość interesujące. Za dane wejściowe przyjmuje się: plan pomieszczeń, umiejscowienie routera Wi-Fi oraz wykaz miejsc, gdzie sygnał sieci Wi-Fi ma być mocny, a gdzie słaby. Dokładnie, zastosowanie specjalnie ukształtowanego reflektora nie tylko “wzmacnia” sygnał w wybranych pomieszczeniach, ale również ogranicza zasięg naszej sieci Wi-Fi w wybranych kierunkach. Może mieć to ciekawe zastosowanie praktyczne pod kątem bezpieczeństwa sieci Wi-Fi. Przykładowo możemy zadbać o to, żeby nikt z sąsiadów nie podłączy się do naszego routera, ponieważ nie będzie odbierać pochodzącego z niego sygnału. Produkcja dostosowanego do indywidualnych potrzeb reflektora odbywa się za pomocą drukarki 3D. Cały proces trwa 23 minuty, a materiały kosztują 35 dolarów.

Źródła:

  • Strona projektu WiPrint
  • Xi Xiong, Justin Chan, Ethan Yu, Nisha Kumari, Ardalan Amiri Sani, Changxi Zheng, and Xia Zhou. Customizing Indoor Wireless Coverage via 3D-Fabricated Reflectors, ACM International Conference on Systems for Energy-Efficient Built Environments (BuildSys), November, 2017, Delft, The Netherlands. [PDF]
  • Justin Chan, Changxi Zheng, and Xia Zhou. 3D Printing Your Wireless Coverage, ACM Workshop on Hot Topics in Wireless (HotWireless), September, 2015, Paris, France. Hot Paper Award. [PDF]
PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.