Wiem, że każdego roku targi MWC (Mobile World Congress) wywołują dużo emocji. Niestety, bywa też tak, że dziennikarze odwiedzający tego typu imprezy czasami zapomną podejść krytycznie do prezentowanych nowości. Brak czujności wykorzystał tym razem Chiński producent smartfonów, firma ZTE, której telefon Gigabit Phone został okrzyknięty dzisiaj pierwszym smartfonem 5G. Niestety, nie jest to prawda.

ZTE 5G

Jeszcze przez przynajmniej rok nie ujrzymy żadnych (nawet prototypowych) urządzeń, które współpracują z sieciami komórkowymi następnej generacji, czyli 5G. Zarówno Qualcomm, jak i Intel wciąż pracują nad swoimi pierwszymi modemami 5G. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. W zasadzie to jesteśmy wdzięczni marketingowcom ZTE, bo pokazali oni, że procesor i pamięć RAM nie są najważniejszymi komponentami naszych smartfonów. My, jako redakcja Speed Test, zwracamy szczególną uwagę na moduły łączności bezprzewodowej, bo to właśnie od nich zależy prędkość Internetu mobilnego. Dlatego jesteśmy niezwykle podekscytowani tym, że ZTE Gigabit Phone korzysta z wszystkich obecnie znanych dobrodziejstw LTE-Advanced.

ZTE Gigabit Phone dzięki MIMO 4×4, modulacji 256 QAM i agregacji nośnych, pobiera dane z prędkością bliską 1 Gbit/s.

To nie jest żadna ściema. Smartfon ten jest wyposażony w chipset Qualcomm Snapdragon 835, który posiada modem X16 LTE. Wszyscy myśleliśmy, że to właśnie Samsung ma “monopol” na pierwszą dostawę układów Snapdragon 835, które napędzą Galaxy S8/S8+. Jednak to ZTE postanowiło skorzystać z targów MWC 2017 i pokazać, do czego tak naprawdę jest zdolny nowy chipset Qualcomm’a. Co prawda nie wiemy dokładnie jak wygląda ZTE Gigabit Phone, ponieważ jego prototyp został zamknięty w etui maskującym obudowę wraz z klawiszami oraz aparatami. Poniżej możecie sobie obejrzeć krótki filmik z YouTube, który pokazuje ZTE Gigabit Phone w akcji. Jak dobrze się przyjrzycie, to zauważycie, że smartfony podłączone są do emulatorów stacji bazowych LTE za pomocą przewodów. Tak właśnie producenci telefonów testują modemy bezprzewodowe w swoich urządzeniach.

ZTE Gigabit Phone zwiastuje możliwości sieci 5G.

Prawda jest taka, że ZTE nigdzie nie określiło, że wyprodukowali pierwszego na świecie smartfona 5G. Użyta została tutaj nazwa gra słów, która sugeruje, że ZTE pracuje również nad nowościami, które zostaną użyte w sieciach 5G. Tak naprawdę, zademonstrowany został nam pierwszy na świecie smartfon z obsługą MIMO 4×4, ale nie wiemy, czy w środku faktycznie znajdują się 4 anteny. Jak na razie, ZTE Gigabit Phone na pewno wyposażony jest w 4 tory radiowe, do których podłączone zostały widoczne na nagraniu przewody. Mam nadzieję, że instalacja 4 anten w smartfonie nie będzie zbyt dużym wyzwaniem i już niedługo zobaczymy na rynku więcej takich urządzeń. Operatorzy są już na nie gotowi. Pod koniec zeszłego roku T-Mobile zaprezentował LTE-Advanced działające z prędkością 979 Mbit/s.

Źródło: GSM Arena

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.