Oppo SuperVOOC o mocy 50 W (10V/5A) jest obecnie najszybszą technologią ładującą współczesne smartfony. Wszystko wskazuje na to, że Xiaomi udało się opracować jeszcze szybsze rozwiązanie. Chińczycy zademonstrowali właśnie eksperymentalną ładowarkę o mocy 100 W, która potrafi naładować akumulator o pojemności 4000 mAh od 0% do 100% w zaledwie 17 minut.

Xiaomi do tej pory nie pracowało nad własną technologią szybkiego ładowania. Wszystkie smartfony tego chińskiego producenta korzystają obecnie z rozwiązania QuickCharge firmy Qualcomm. Najnowszy flagowiec, czyli Xiaomi Mi 9, obsługuje QuickCharge 4+ o mocy 27 W. Przy czym w pudełku znajdziecie 18-watową ładowarkę. Dlatego rozwiązanie dysponujące mocą 100 watów jest tym bardziej imponujące. Super Charge Turbo w wykonaniu Xiaomi potrafi naładować smartfona z akumulatorem 4000 mAh w zaledwie 17 minut. W tym samym czasie konkurencyjne SuperVOOC od Oppo naładowało akumulator 3700 mAh od 0% do 65%.

Nowa technologia szybkiego ładowania od Xiaomi jest na razie wielką niewiadomą

Czekamy na oficjalną prezentację Super Charge Turbo. Podczas niej powinniśmy poznać kilka szczegółów na temat działania nowego rozwiązania. Być może Xiaomi poda również przybliżoną datę premiery. Podejrzewam, że super szybkie ładowanie pojawi się na rynku wraz z premierą przyszłorocznych flagowców. Całkiem możliwe, że będzie ono wymagać stosowania specjalnego kabla, który oczywiście powinien znaleźć się w pudełku wraz z nowym smartfonem. Najbardziej zastanawia mnie, jaki jest wpływ tak szybkiego ładowania na żywotność akumulatora. Inżynierzy Xiaomi musieli w jakiś sposób rozwiązać problem nadmiernego nagrzewania się baterii. W końcu samo przyłożenie większego napięcia i puszczenie prądu o większym natężeniu nie wystarczy. Cała sztuka polega na tym, żeby ładowanie było szybkie i jednocześnie bezpieczne.

Źródło: Weibo

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.