Ostatnio mieliśmy okazję usłyszeć o zamieszeniu, jakie powstało w nazewnictwie standardów USB 3.2. Natomiast teraz dowiedzieliśmy się o zaawansowanych pracach nad USB4. Duży wkład w jego rozwój ma Intel, ponieważ nowe rozwiązanie bazuje na Thunderbold 3.

Thunderbold 3 jest bardzo ciekawym standardem, ale ma on jeden problem. Został on opracowany przez Intela, który za korzystanie ze swojego rozwiązania każe sobie płacić. Opłaty licencyjne sprawiają, że tylko niewielu producentów decyduje się na powszechne stosowanie Thunderbold 3 w swoich urządzeniach. Zmienić ma to nowy standard USB4. Intel już 2017 roku ogłosił, że udostępni swoje rozwiązanie za darmo. Zrobi to razem z organizacją USB–IF.

Thunderbold 3 USB4

USB4 będzie kompatybilny wstecz z USB 3.2, USB 2.0 oraz Thunderbold 3

Aktualnie znamy jedynie ogólne założenia specyfikacji USB4. Nowy standard ma podwoić szybkość przesyłu danych względem USB 3.2 Gen 2×2, tj. zostanie ona zwiększona z 20 Gbps do 40 Gbps. Dodatkowo USB4 ma zastąpić obecnie używane porty wideo. Nowy interfejs obsłuży aż 2 monitory z rozdzielczością 4K podpięte do jednego portu. USB4 będzie również zgodny ze standardem PowerDelivery i pozwoli na zasilanie urządzeń mocą do 100 W. Specyfikacja USB4 ma zostać opublikowania w połowie bieżącego roku. Natomiast podczas USB Developer Days 2019 przeprowadzone zostaną szkolenia dotyczące technicznych aspektów nowego standardu.

USB Thunderbold 3

Taki obrót sprawy jest bardzo korzystny dla rynku IT. Możemy liczyć na to, że USB4 posprząta bałagan, który powstał przy okazji USB 3.2. Obecnie mają obowiązywać 3 wersje dotychczasowego rozwiązania:

  • USB 3.2 Gen 1 – 5 Gbps – USB 3.0 SuperSpeed
  • USB 3.2 Gen 2 – 10 Gbps – USB 3.1 SuperSpeed+
  • USB 3.2 Gen 2×2 – 20 Gbps – USB 3.2 SuperSpeed+

Teraz pozostaje nam odpowiedzieć na najważniejsze pytanie. Kiedy USB4 trafi do naszych komputerów? Biorąc pod uwagę fakt, że standard USB 3.2 został zapowiedziany w 2017 roku i jeszcze nie doczekał się szerokiej adaptacji, powiedziałbym, że na korzystanie z USB4 musimy jeszcze poczekać kilka lat.

Źródło: Intel, USB-IF

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.