Współczesne smartfony mają coraz większe baterie, a to oznacza wydłużanie ich czasu ładowania. Dlatego producenci cały czas pracują nad lepszymi technikami szybkiego ładowanie. Samsung właśnie ogłosił wypuszczenie dwóch układów zgodnych ze specyfikacją USB-PD 3.0 (USB Power Delivery) obsługujących ładowanie z mocą 100 W.

Aktualnie większość smartfonów korzysta z techniki Qualcomm Quick Charge. W wielkim skrócie można założyć, że pozwala ona na naładowanie akumulatora od 0% do 100% w ciągu godziny. Przy czym dotyczy to jedynie modeli z bateriami o przeciętnej pojemności. Nowe flagowce trzeba podłączać do ładowarki już na czas bliski dwóch godzin. Jeśli chodzi o modele Samsunga, to najszybszą techniką ładowania dysponuje tutaj Galaxy S10 5G. Smartfon ten sprzedawany jest z ładowarką o mocy 25 W. Dlatego nowe układy obsługujące 100 W będą dla użytkowników ogromnym skokiem technologicznym. Nie dość, że skrócą one czas ładowania, to jeszcze zwiększą bezpieczeństwo całego procesu. Samsung zadbał o to, żeby tak duża moc ładowania nie była używana przez nieautoryzowany sprzęt.

Samsung ładowanie 100 W

Samsung stawia na szybkie i bezpieczne ładowanie

Nowe rozwiązanie składa się z dwóch układów: MM101 oraz SE8A. MM101 odpowiada za sterowanie procesem ładowania oraz obsługuje algorytm symetrycznego szyfrowania AES (Advanced Encryption Standard). Dzięki temu Samsung opracował firmware, który bez większych trudności poprawnie autoryzuje używane akcesoria. Z kolei SE8A zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo i pozwala na przechowywanie klucza kryptograficznego oraz szyfrowanie/deszyfrowanie wrażliwych danych. Samsung udostępnia MM101 swoim partnerom w postaci sampli testowych natomiast SE8A jest już masowo produkowany.

Jak już jesteśmy przy technikach szybkiego ładowanie, to alternatywę dla rozwiązania Samsunga pokazało ostatnio Xiaomi. Chińczycy naładowali mocą 100 W baterię o pojemności 4 000 mAh z 0% do 100% w zaledwie 17 minut.

Samsung zadeklarował, że ładowarki 100 W będą używane nie tylko do ładowania smartfonów i tabletów, ale również do zasilania monitorów i laptopów.

Źródło: Samsung

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.