Producenci smartfonów co jakiś czas próbują zaskoczyć nas nowym podejściem do mobilnej fotografii. Tym razem okazało się, że nad dość nietypowym rozwiązaniem pracuje Samsung. Koreańczycy opatentowali jakiś czas temu rysik do Galaxy Note z wbudowanym aparatem. Czy rozwiązanie to ma sens i doczeka się swojej premiery?

Wnioski patentowe są źródłem bardzo interesujących „przecieków”. To właśnie z nich dowiadujemy się z dużym wyprzedzeniem o technologiach, nad jakimi pracują poszczególni producenci. Jednak musimy pamiętać również o tym, że nie każdy opatentowany pomysł znajduje zastosowanie w komercyjnych produktach. Czy tak będzie z aparatem zintegrowanym z rysikiem S Pen? Mam nadzieję, że nie. Patent Samsunga opisuje bardzo ciekawe rozwiązanie, które może urozmaicić nasze podejście do mobilnej fotografii.

S Pen aparat Galaxy Note

Jak będzie działać rysik do Galaxy Note z wbudowanym aparatem?

Zacznijmy od ciekawszego. W górnej części rysika znajdują się soczewki, układ optyczny oraz sensor. To jednak nie wszystko. Rysik ma być wyposażony w moduł komunikacyjny, który pozwoli na przesyłanie obrazu oraz zrobionych zdjęć do urządzenia mobilnego. Nie zabraknie również przycisku funkcyjnego. Zapewne będzie on używany do robienia zdjęć oraz kontroli… zoomu optycznego. Dokładnie, umieszczone w rysiku soczewki mają pozwolić na zoom optyczny.

Teraz pozostaje nam odpowiedzieć na dwa pytania. Pierwsze z nich dotyczy daty premiery nowego rysika. Czy innowacyjny S Pan znajdziemy w tegorocznym Galaxy Note 10 albo przyszłorocznym Note 11? Samsung musi co jakiś czas urozmaicać rysik S Pen. Jednak wbudowany aparat może jeszcze nie być gotowy w tym roku. Druga kwestia sprowadza się do roli przedniego aparatu. Czy nowy rysik S Pen zastąpi aparat do selfie? Trudno powiedzieć. Aktualnie nikt nie wie, jak Samsung zamierza przekonać użytkowników do aparatu umieszczonego w rysiku. Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi mi do głowy, to porównanie do szpiegowskiego długopisu Jamesa Bonda. Jednak wątpię, żeby Samsung kierował nowe rozwiązanie do szpiegów.

Źródło: Patently Mobile

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.