Samsung już od pewnego czasu stara się uporządkować nazewnictwo swoich produktów. Kilka dni temu pojawiły się plotki na temat prezentacji nowej odsłony modelu Galaxy A5. Jednak dzisiaj okazało się, że nowy smartfon ze średniej półki nazywa się Galaxy A8, a jego większy odpowiednik to Galaxy A8+. Przeciętnemu użytkownikowi nazwa ta od razu skojarzy się z Galaxy S8, co jest jak najbardziej prawidłowe i w 100% zamierzone przez producenta.

Już się przyzwyczailiśmy do tego, że flagowce z serii Galaxy S oraz Galaxy Note zaprezentowane w danym roku mają ten sam numerek oraz zbliżoną do siebie specyfikacje. Teraz wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie w przypadku serii Galaxy A, do której należą modele z tzw. średniej półki. Jest to najprawdopodobniej dobry ruch ze strony Samsunga, ponieważ wiele osób wybiera modele dużo tańsze od flagowców. Jednak każdemu z nas podobają się topowe modele, choć większość osób nie potrzebuje ich wydajności. Dlatego też Samsung Galaxy A8 oraz A8+ przypominają swoją stylistyką modele Galaxy S8 i S8+. Najbardziej charakterystycznym elementem jest bezramkowa konstrukcja z ekranem infinity, który nie posiada ukryty przycisk home. Z tego względu czytnik linii papilarnych został przeniesiony na tył obudowy. Jednak zmieniło się jego położenie. W Galaxy A8/A8+ znajduje się on pod obiektywem aparatu, a nie obok jak to miało miejsce w Galaxy S8/S8+. Podobne rozwiązanie ma się pojawić w przyszłorocznym Galaxy S9.

Samsung Galaxy A8 oraz A8+ posiadają aparat przedni z dwoma obiektywami.

Jest to dość śmiały krok ze strony Samsunga. Sugeruje on, że dla przeciętnego użytkownika przedni aparat jest ważniejszy od głównego. Zresztą po portalach społecznościowych widać, że smartfony służą głównie do robienia selfie. Dlatego też nowe modele Samsunga posiadają z przodu dwa obiektywy, jeden o rozdzielczości 16 MP, a drugi 8 MP. Do tego dochodzi wsparcie dla trybu portretowego Live Focus, który pozwala na osiągnięcie efektu rozmytego tła. Główny aparat ma rozdzielczość 16 MP. Oba modele wyposażone są w chipset Exynos z ośmiordzeniowym procesorem taktowanym do 2,2 GHz. Jest to najprawdopodobniej Exynos 7885, jednak Samsung nie podał jeszcze dokładnego oznaczenia. Model Galaxy A8 posiada 4 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci wbudowanej, którą można rozbudować za pomocą karty microSD. Natomiast Galaxy A8+ zostanie wyposażony w 6 GB pamięci RAM oraz 64 GB przestrzeni na dane. Jeżeli chodzi o ekran, to mniejszy model posiada wyświetlacz AMOLED o przekątnej 5,6”, a większy 6,0”. W obu przypadkach rozdzielczość wyświetlacza wynosi 1080 x 2220 pikseli. Kolejną różnicą jest pojemność akumulatora, która wynosi odpowiednio 3 000 mAh oraz 3 500 mAh. Oczywiście większy model, czyli Galaxy A8+, posiada pojemniejszą baterię. Oba smartfony pojawią się w sklepach na początku przyszłego roku i będą kosztować odpowiednio w okolicach 500 Euro oraz 600 Euro, czyli 2 100 zł i 2 500 zł.

Najważniejsze na koniec. Samsung Galaxy A8 oraz A8+ posiadają modem LTE kategorii 11 (600 Mbit/s) oraz obsługę sieci Wi-Fi w standardzie 802.11ac. Oba modele obsługują również zestaw wirtualnej rzeczywistości Gear VR.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.